poniedziałek, 5 kwietnia 2010

Nowości w KDE SC 4.5 cz.3 - Blur i monochromatyczne ikony

Nowości zbliżającego się nowego wydania KDE SC ciąg dalszy. Tym razem programiści stanęli na wysokości zadania i podjęli się utworzyć dodatkowy efekt KWin dla okien. Bohaterem tego wydania będzie wspomniany w tytule blur, czyli efekt półprzezroczystości.
Pomimo tego, że można teraz zarzucić KDE kopiowanie pomysłów z Windows 7 pod tym względem, większość użytkowników się po cichu przyzna, że każdy z nas od dawna potrzebował tego efektu. Przezroczystość może jest bardzo ładna i efektowna jednak po jakimś czasie zdajemy sobie sprawę, że dwa przezroczyste okna pokrywając się stają się mało czytelne, a napisy z dolnego zlewają się z literami górnego okna. Blur ma rozwiązać ten problem, nadal będziemy widzieli dzięki niemu co mamy pod spodem ale górne okno będzie bardzo czytelne. Wspomiany efekt został jasno przedstawiony na zdjęciu poniżej.

Ilustracja ta przedstawia też drugą z nowości, a mianowicie monochromatyczne ikony zasobnika systemowego. Taki rodzaj ikon zapoczątkowany przez Mac OSX, z powodzeniem przyjął się w dystrybucjach dla netbooków, gdzie z powodu małych ekranów liczy się każda możliwość zastosowania czytelnych motywów. Developerzy wyszli z założenia, że ikony w trayu nie powinny posiadać specjalnych walorów dekoracyjnych, a raczej powinna być jak najbardziej czytelna ich funkcja informacyjna. Co ciekawe ikony będą niezależne od motywu Plasmy jaki zastosujemy, więc nie powinniśmy się obawiać czarnych ikon przy ciemnym motywie. Całość ma o tyle duże znaczenie, że wiele z tych ikon określa status programu, który w przypadku ikon z motywu systemowego jest mało czytelny, a w przypadku monochromatycznych znaków nabiera wyrazistości. Developerzy starają się aby nowe efekty były dostępne także w przypadku zastosowania otwartych sterowników graficznych. Efekt na zdjęciu powyżej został osiągnięty na sterownikach fglrx dla kart ATI.

Oczywiście przedstawione efekty mogą wywołać komentarze, że nowe wydanie KDE SC 4.5 znów będzie głównie tylko zorientowane na efekty graficzne, jednak osoby śledzące na tym blogu kolejne relacje dotyczące nowości w przyszłym wydaniu wiedzą, że zmian będzie o wiele więcej i to nie tylko w kwestii zastosowanych efektów.

Więcej na:
http://www.notmart.org/index.php/Software/Small_goodies