niedziela, 18 kwietnia 2010

Nowości w KDE SC 4.5 cz.4 - Nowa wizja Lancelota

Ivan Cukić przykłada starań aby zdążyć z nowościami, w swoim flagowym dziecku, czyli menu Lancelot, do wydania KDE SC 4.5. Niedawno przedstawił kilka ze swoich pomysłów, które świadczą o wielkim ukłonie w stronę użytkowników pamiętających czasy KDE 3.x. Co ciekawe nowe funkcje będą tylko alternatywą, którą będzie można włączyć na specjalne życzenie, więc nie będzie problemów jeśli ktoś chciałby pozostać przy starych przyzwyczajeniach.
Jedną z takich funkcji jest możliwość włączenia kaskadowo rozwijanych okien. Niektórzy bardzo żałowali braku tej funkcji po przejściu do nowej wersji KDE, a Kickoff, pomimo że posiada możliwość przejścia w tryb klasycznego menu to nie ma ono takiej funkcjonalności jakie posiadało KMenu. Ponieważ bibliteka Lancelota wspiera funkcję rozwijanych kaskadowo elementów menu nie będzie problemu aby włączyć ją w opcjach programu, dzięki czemu osoby które dusiły się w jego zamkniętej strukturze zyskają dość ciekawe rozwiązanie. Funkcja nie jest jeszcze wspierana przez Shelf applet, o którym wspomniałem w jednym z wcześniejszych postów, ale jest szansa, że zaległość ta zostanie nadrobiona do czasu wydania KDE SC 4.5.

Następną zmianą (także opcjonalną) ma być odchudzenie szerokości Lancelota poprzez zmianę układu przycisków kategorii menu na pionową, dzięki czemu stanie się on węższy i będzie zasłaniał mniejszą część ekranu.

Zmiany nadejdą też w pasku wyszukiwania, który będzie od tej pory posiadał funkcję podpowiedzi w postaci auto-uzupełniania zwrotów wpisywanych już wcześniej, którą będziemy mogli zaakceptować lub dalej uzupełnić.

Dalsze nowości to już wcześniej zaprezentowana nowa ikona programu, możliwość wyświetlania nieprzeczytanych wiadomości w oparciu o serwer Akonadi, poprawione animacje, ikony pokazujące stan pojemności dysków oraz mniejsze zużycie pamięci i wiele innych poprawek.

Więcej na:
http://ivan.fomentgroup.org/blog/2010/04/15/4-5-updates-so-far/