czwartek, 29 kwietnia 2010

Nowości w KDE SC 4.5 cz.7 - klawiatura ekranowa.

Klawiatura ekranowa w KDE SC 4.4
Klawiatura ekranowa to bardzo rzadko używany element Pulpitu, pomimo to znajduje się obecnie prawie w każdym systemie operacyjnym. O tym jak bardzo ważny to dodatek przekonał się każdy kto przez przypadek zalał kawą własną klawiaturę lub ze względu na częste używanie niektóre klawisze odmówiły posłuszeństwa.

Klawiatura ekranowa obecnie przeżywa swój renesans i to nie ze względu na wadliwe działanie jej hardware'owego odpowiednika, powodem są ekrany dotykowe nowych urządzeń mobilnych. Producenci dążąc do minimalizacji rezygnują z dodatkowego wysuwanego układu klawiszy na rzecz klawiatury ekranowej pracującej pod kontrolą ekranu dotykowego. Zwłaszcza jest to zauważalne w nowych telefonach, którym poprzez powiększenie wielkości wyświetlacza brakuje miejsca na dodatkowe klawisze i ostatnio szturmujących rynek padach, które z założenia są pozbawione przycisków. Także KDE chce wkroczyć ze swoimi rozwiązaniami na ten rynek.

Jak wiemy klawiatura ekranowa KDE to jeden z widgetów Plasmy, który umieszczamy na panelu. Jak dla mnie spełnia on wszystkie standardowe funkcje, których się od niego oczekuje. istnieje możliwość przełączania pomiędzy trybem standardowym i rozszerzonym, uzupełnionym o klawisze funkcyjne i numeryczne więc standardowo otrzymujemy dość duży wybór do swobodnej pracy i niewiele w tym względzie można zmienić. Twórcy Plasmy są jednak innego zdania i do przyszłego wydania KDE SC 4.5 przygotowują kilka nowyści w tym elemencie.

Ponieważ główny powód zmian w klawiaturze ekranowej dotyczy jej dobrego działania na urządzeniach mobilnych pierwszy krokiem jaki podjęto było zmniejszenie zużycia zasobów tych mało wydajnych urządzeń, teraz klawiatura szybciej reaguje na wciśnięty przycisk i zużywa przy tym miej pamięci.

Drugim ciekawym pomysłem jest możliwość przeciągania palca po ekranie do właściwego przycisku i aktywowanie go dopiero po puszczeniu. Wbrew pozorom ma to dość praktyczne zastosowanie. Małe ekrany telefonów i duże palce użytkowników to dość niekorzystna mieszanka, dlatego teraz wciśnięcie przycisku spowoduje podświetlenie i powiększenie jego znaku, a aktywacja nastąpi dopiero po puszczeniu palca z ekranu.


Klawiatura ekranowa w KDE SC 4.5 (fot. Bjorn Ruberg)

Innym nowym elementem, który także częściowo ma ułatwić pracę "wielkopalczastym" jest możliwość swobodnego budowania własnego układu klawiszy poprzez edycję pliku xml, dzięki czemu nie tylko zmniejszymy ilość nieużywanych przycisków ale także powiększymy ich zasób o nowe znaki, które uzyskamy tylko przez wciśnięcie kombinacji klawiszy. Z tego pomysłu chyba najbardziej zadowolone będą osoby posługujące się językami, w których występują specyficzne dla danego języka głoski.

Nowa klawiatura ekranowa ma też automatycznie wykrywać jakiego układy przycisków używamy (qwerty, dvorak) dzięki czemu dostosuje swój układ do natywnie przez nas używanego.


Układ klawiatury dla urządzeń mobilnych (fot. Bjorn Ruberg)

Nowe rozwiązanie wejdzie w skład KDE SC 4.5 ale autor, Bjorn Ruberg, twierdzi że całość jest już w tej chwili dobrze dopracowana i nie ma problemu z instalacją w KDE SC 4.4. Prosi też osoby, które chciałyby przetestować ten projekt o uwagi, zwłaszcza dotyczące działania na ekranach dotykowych, aby móc lepiej dopracować go do przyszłego wydania KDE SC.

Na zakończenie filmik przedstawiający nową klawiaturę ekranową w akcji:


Więcej na:
http://btux1984.wordpress.com/2010/04/28/kdes-onscreen-keyboard/
http://www.notmart.org/index.php/Software/On_screen_keyboard