poniedziałek, 26 kwietnia 2010

Nowości w KDE SC 4.5 cz.6 - kwin-tiling

Powszechnie uważa się, że KWin lub Compiz służą zazwyczaj do upiększania naszego Pulpitu w przeróżne efekty graficzne. Należy jednak pamiętać, że KWin to przede wszystkim menedżer okien i jego zadaniem jest umożliwić łatwy sposób na zarządzanie naszymi otwartymi okienkami programów. Tiling jest właśnie tego rodzaju efektem dla KWin.


Jeśli myślicie, że zastosowane w KDE SC 4.4 zarządzanie położeniem okien, poprzez przeciągnięcie ich do krawędzi ekranu było rewolucją to mylicie się. Tiling wprowadza całkiem nową jakość w tej dziedzinie. Za pomocą tego narzędzia ustawimy wiele okien na pulpicie w ten sposób, że przemieszczanie pomiędzy nimi stanie się dziecinnie proste. Osoby pracujące często z wieloma oknami dzięki temu będą mogły nawet przez dłuższy czas nie oglądać tapety na naszym pulpicie. Więc jak to działa?

Pamiętamy już z KDE SC 4.4, że aby dokonać jakiejś operacji pomiędzy dwoma oknami najlepiej dociągnąć jedno do lewej krawędzi, a drugie do prawej i uzyskami w ten sposób ekran podzielony na dwa różne różne okna, pomiędzy którymi możemy dokonać np. operacji wymiany danych. Problem zachodzi w momencie, gdy okien potrzebujemy trzech lub więcej wtedy i tak musimy wrócić do przełączania pomiędzy nimi. Możemy też połączyć wszystkie okna w zakładki jednego, wspólnego ale wtedy i tak pracujemy z jedną zakładką nie widząc efektów na drugiej dopóki się na nią nie przełączymy. I tu właśnie objawia się potęga efektu Tiling.

Dzięki niemu podzielimy nasz pulpit także na dwie połowy tylko, że prawa strona będzie zajęta przez okno nadrzędnego programu, nad którym pracujemy, druga połowa będzie natomiast zajęta przez resztę otwartych okien, które ułożą się w pionowej kolumnie. Szerokość okien możemy oczywiście łatwo rozciągnąć do pożądanego rozmiaru tylko tu odbywa się to poprzez przeciąganie krawędzi pomiędzy sąsiadującymi oknami przez co zmiana ma wpływ na oba. Likwiduje to wolną przestrzeń na Pulpicie, która zostaje zagospodarowana przez inne okno. Jeśli te tłumaczenie nie wyjaśniło dostatecznie jak to wszystko działa, zapraszam na krótki screencast, który pokaże dodatek w akcji.


Jak poinformował autor programu Tiling został obecnie włączony do KWin, więc możemy go oczekiwać w najnowszym wydaniu KDE SC.

Więcej na:
http://kodeclutz.blogspot.com/