środa, 21 kwietnia 2010

Nowości w KDE SC 4.5 cz.5 - Panel

Czasami słyszę opinię, że każde nowe wydanie KDE SC to tylko kilka nowych bajerów graficznych nie mających wiele wspólnego z funkcjonalnością.


Niestety takie efekty są najbardziej reklamowane w różnych screencastach przedstawiających działanie Plasmy. Wiele nowości w KDE jest jednak niewidocznych i trudno je przedstawić na ilustracjach i filmach. Wiele osób jednak nie ma zamiaru przetestować środowiska, a swoją opinię o tym środowisku buduje na podstawie przeróżnych informacji prasowych. A szkoda. Już kilka godzin spędzonych z nowym wydaniem sprawiłoby jak bardzo myliliśmy się wypisując głupie i niesprawdzone komentarze na przeróżnych blogach.

Czasami zmiany w KDE SC to także małe poprawki, które znacznie poprawiają błędy i funkcjonalność jego narzędzi, których ogłoszenie znika gdzieś w cieniu nowych efektów KWin. Tak jest i w tym przypadku.


Ile razy udało wam się usunąć przez pomyłkę panel główny? Mi już dwa razy :( Nie jest to trudna sztuka, ponieważ opcja usunięcia panelu znajduje się tuż obok opcji dodawania nowych jego elementów. Niestety usunięcie panelu to także potrzeba jego ponownej konfiguracji i dodawania elementów interfejsu, których używaliśmy, co zajmuje trochę czasu.

Z pomocą ma nam przyjść opcja, którą opracowuje Aaron Seigo, który wymyślił, że można zapisać szablon z konfiguracją panelu do skryptu, który pozwoli nam ją później odzyskać. Pomóc ma nam w tym nowa funkcja Save this panel as a template (Zapisz panel jako szablon), która pozwoli nam go później z powrotem odzyskać za pomocą nowej opcji, która pojawi się obok opcji dodawania nowego panelu. Będziemy mogli wybrać wtedy czy chcemy utworzyć nowy panel, czy zapisane ustawienie dotychczas używanego.

Ponieważ funkcja zapisania ustawień do pliku z szablonem sprawi, że będziemy mogli przechowywać nasz układ  także w jakimś niezależnym archiwum np. gdzieś w sieci będziemy mogli naszą konfigurację zastosować później na innym komputerze. Powstał też pomysł uzupełnienia funkcji GetHotNewStaff o opcję wymiany zapisanych szablonów pomiędzy użytkownikami. Szczerze mówiąc niewiele w tej dziedzinie można zrobić odrębnych rzeczy ale taka opcja dowodzi tylko o wysokiej konfigurowalności wyglądu KDE SC i zdejmowaniu ograniczeń w dziedzinie zmiany wyglądu, jednak jeszcze nie wiadomo czy wszystkie te funkcje będą dostępne już w wydaniu 4.5.

Więcej na:
http://aseigo.blogspot.com/2010/04/solving-little-problem-with-slightly.html