sobota, 17 kwietnia 2010

Pierwsze spojrzenie na MeeGo

Niedawno poinformowałem na łamach bloga o premierze wersji testowej nowego systemu dla urządzeń mobilnych i TV ze stajni Nokii i Intela. Pierwsza odsłona tego systemu nastąpiła na niedawno zakończonym IDF2010 (Intel Developer Forum), który odbył się w Pekinie.

System, w wersji 1.0 został zainstalowany na netbooku Acera Aspire One 532h i jak widać na załączonym filmiku prezentuje się nadzwyczaj dobrze i przede wszystkim bardzo wydajnie, także pod względem gier. System ma także posiadać pełne wsparcie dla portali społecznościowych (Facebook, Twitter). Jego największą zaletą jest jednak multiplatformowość.Następny film pokazuje jak łatwo można zsynchronizować dane pomiędzy różnymi urządzeniami opartymi o jeden system (w tym przypadku prezentacja video pomiędzy telefonem, netbookiem i telewizorem) ale MeeGo będzie także obsługiwać dość nietypowe urządzenia jak zaprezentowany chiński automat na kupony z którym telefon nawiązał współpracę w celu identyfikacji użytkownika.


Warto podkreślić, że system na różnych platformach będzie różnił się wyglądem i zastosowanymi opcjami np. na Nokii N900 będzie posiadał możliwość pobierania oprogramowania z OVI Store, firmowego sklepu Nokii z oprogramowaniem.

Jak widać system rozwija się dość dobrze i jest wspierany przez tuzów rynku informatycznego (wsparcie zapowiedziały: Acer, Asus, Amino, Asianux, BMW Group, Collabora, Ltd., CS2C, DeviceVM, EA Mobile, Gameloft, Hancom, Linpus, Maemo Community Council, Mandriva, Metasys, Miracle, MontaVista Software, Novell, PixArt, Red Flag, ST-Ericsson, Tencent, TurboLinux, VietSoftware, Wind River, WTEC i Xandros) więc ma szansę sporo namieszać na rynku zdominowanym przez Androida i W7 Mobile, zwłaszcza że jest to system otwarty wspierany przez Linux Fundation.