poniedziałek, 26 kwietnia 2010

Q4wine - GUI dla Wine

Wine to chyba jedna z najbardziej znanych aplikacji dla Linuksa. Czasami ciężko pozbyć się przyzwyczajeń do niektórych programów, które porzuciliśmy wraz z Windowsem, a czasami brak jest ich natywnych odpowiedników dla Linuksa, więc Wine wydaje się być w tym miejscu antidotum na te bolączki. Niestety nie każdy program można w ten sposób "emulować", jednak cała baza Wine to dość dużo programów i gier, które "pójdą" na Linuksie bez potrzeby instalacji Windowsa.
To co najbardziej zniechęca do używania Wine to przede wszystkim potrzeba używania poleceń konsolowych i edycja plików tekstowych, które pomogą skonfigurować program aby działał wydajniej. Wielu początkujących użytkowników już to zniechęca do instalowania windowsowych aplikacji tym sposobem. Q4wine zdaję się być tym rozwiązaniem, które pomoże nam w tej sytuacji.

Przynajmniej częściowo. Jeśli ktoś myśli, że dzięki temu programowi używanie Wine stanie się dziecinne proste to muszę go zmartwić. Jedyne co ułatwi nam ten program to możliwość obsługi Wine w trybie graficznym za pomocą okien i przycisków, natomiast podstawowa wiedza na temat konfiguracji tego programu jest niestety wymagana. W tym przypadku pozbędziemy się jednak konsoli i plików konfiguracyjnych na rzecz łatwej obsługi za pomocą graficznego interfejsu.


To co naprawdę jest zaletą q4wine to przede wszystkim łatwość z jaką utworzymy nasz własny prefix z oddzielnymi ustawieniami konfiguracyjnymi dla każdego instalowanego programu/gry. Q4wine udostępnia nam w tym przypadku wszystkie potrzebne narzędzia, włącznie z łatwą instalacją potrzebnych winetricks, dodawaniem bibliotek DLL ustawieniem wirtualnego ekranu itp.

Niezaprzeczalną zaletą ostatniego wydania tego programu jest plugin pozwalający wyświetlać informacje o instalowanym programie prosto z Wine AppDB dzięki temu mamy informacje o tym czy program udało się komuś zainstalować i jakich trików trzeba użyć aby działał poprawnie. Programy i gry są podzielone na kategorie więc wyszukanie odpowiedniego tytułu nie powinno być trudne.


Q4wine pozwala też na łatwe zarządzanie obrazami ISO płyt ( FuseISO) dzięki czemu nie będziemy mieli problemów z montowaniem i wymianą płyt podczas instalacji. Instalacja oprogramowania ma być ułatwiona dzięki dość prostemu menedżerowi instalacji (wizard) ale będzie on w pełni funkcjonalny dopiero w wersji 0.120. Q4wine ułatwia też pobieranie ikon z plików .dll i .exe dzięki czemu uzyskami natywne windowsowe obrazy ikon dla naszych aplikacji.

Aby zainstalować najnowszą wersję q4wine należy dodać repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:tehnick/tehnick
... i wpisać polecenie:
sudo apt-get install q4wine fuseiso
Repozytorium te zawiera także wersję 0.119 (q4wine-unstable) ale polecam ją tylko testerom i innym hardkorom :)