wtorek, 6 kwietnia 2010

Rekonq - prawie poprawiony

Mało jest przeglądarek internetowych z którymi użytkownicy KDE wiążą takie wielkie nadzieje jak z Rekonq. Przeglądarka pojawiła się swego czasu i pomimo licznych wad zaczęła powoli wypierać z Pulpitów Arorę i Konquerora.
Udostępnienie wersji 0.4 tej przeglądarki niestety nie poprawiło wielu problemów z którymi się ona borykała, ale teraz mamy okazję wypróbować jej wersję 0.4.58, która moim zdaniem dąży już do doskonałości. Rzadko popieram instalowanie wersji rozwojowych na głównym systemie, ale w tym wypadku zrobię mały wyjątek. Jeśli ktoś używa Rekonq 0.4 i podoba mu się ta aplikacja to moim zdaniem powinien ją aktualizować do nowszej wersji.

A co się za nią kryje? Przede wszystkim zmieniona strona startowa. Otrzymała ona nową zakładkę Downloads dzięki czemu możemy w szybki sposób wyświetlić ekran z historią ściąganych plików. Następną nowością jest przycisk Add Preview, dzięki któremu możemy dodawać więcej okienek na nasze ulubione zakładki na ekranie Favorites, ta opcja i możliwość łatwego edytowania podglądów stawia przeglądarkę o wiele wyżej od konkurencyjnych Chrome i Opery, dysponującymi ośmioma podglądami.

Czułym punktem nowego wydania jest błąd związany ze skryptami Adblocka, niby wszystko teraz działa i Adblock nie powoduje blokowania różnych elementów strony nawet, gdy wszystkie skrypty są usunięte, jednak ma on tendencję do zajmowania całkiem sporej ilości pamięci (nawet 100 MB) i powoduje, że pomimo zamknięcia przeglądarki widnieje ona na liście top programów,a po ponownym uruchomieniu systemu startuje razem z nim. Efektem tego było całkowite wyłączenie tego narzędzia u mnie.

Jeśli chodzi o inne błędy przeglądarki to zlikwidowano uporczywą wadę, która powodowała otwieranie Rekonq z pustą zakładką zamiast strony startowej, teraz wszystko działa jak należy. Niestety nadal dość często przeglądarka ma kłopoty z odświeżaniem strony po kliknięciu linku wstecznego, pomaga wtedy naciśnięcie przycisku odświeżania przy pasku adresu. Pasek adresu też przeszedł mały lifting na podobny do tego użytego w Arorze i pokazujący za pomocą kolorów status strony.

Test Acid2 w wykonaniu Konquerora i Rekonq

Jeśli chodzi o dodatki to niestety Rekonq nadal odstaje pod tym względem od innych przeglądarek. Może to i dobrze bo przynajmniej dzięki temu jest szybki, ale jak już kiedyś wspomniałem przydałaby mu się opcja słownika, niestety brak jest jeszcze dostatecznej lokalizacji programu. Słownik można jednak sobie zrekompensować za pomocą widgetu Plasmy Sprawdzanie pisowni dodanego do panelu. Jest to mało wygodne ale się sprawdza.

Pozostaje mi mieć nadzieję, że zbliżająca się szybkimi krokami nowa odsłona tego programu sprawi, że będziemy mieć w KDE naprawdę szybką i intuicyjną przeglądarkę. Repozytorium, z którego zainstalujemy Rekonq w wersji 0.4.58 to odmiana daily co oznacza, że będą się w nim pojawiać kolejne wersje testowe, aż ukaże się oficjalna odsłona, część z nich może okazać się jednak wysoce niestabilna, ja na razie mogę polecić tylko tę wersję. O wszystkich zmianach będę informował.

Repozytorium dla Rekonq 0.4.58:
sudo add-apt-repository ppa:rekonq/rekonq-daily

Rekonq zapowiada się na naprawdę przyjemną przeglądarkę. Jak widać na ilustracji powyżej przechodzi on różne testy lepiej od Konquerora i jest od niego o niebo szybszy, więc zapraszam wszystkich chętnych do testów.