wtorek, 20 kwietnia 2010

Rekonq przyszłością Kubuntu 10.10

Rozwój Rekonq, przeglądarki internetowej, która zachwyciła nie tylko mnie, idzie jak burza. Nie tak dawno mogliśmy cieszyć się wersją 0.4 tego browsera, a już wielkimi krokami zbliża się premiera wersji 0.5. W tym czasie Rekonq zdobył trochę więcej funkcji i poprawiono w nim wiele uciążliwych błędów. Sprawiło to, że powoli staje się on dużą konkurencją dla takich przeglądarek jak Firefox, Opera i przede wszystkim Chrome, do którego jest bardzo podobny wyglądem i właściwościami.


Rekonq to już w tej chwili bardzo dobra przeglądarka. Wersja 0.4.58 zdobyła w teście HTML5 - 116 punktów  na 160 możliwych. Z posiadanych przeze mnie przeglądarek daje to drugie miejsce po Chrome ze 137 punktami i daje wyższy wynik od Firefoksa (101). Natomiast zaskoczeniem jest wynik Konquerora z marnymi 73 punktami. W wynikach nie wspomniałem o Arorze, która bazuje na tym samym silniku co Rekonq więc osiągnęła taki sam wynik, jednak moim zdaniem ustępuje mu pod względem funkcjonalności.


Wracając do Konquerora. Wiele osób porzuca tę przeglądarkę zaraz po instalacji Kubuntu na rzecz Firefoksa, którego znajdziemy prosty instalator w menu, lub innych przeglądarek. I wcale się nie dziwię! Powolność tej przeglądarki i archaiczny już silnik, oraz brak zainteresowania jego rozwojem ze strony twórców KDE nie przyczyniają się do wzrostu jego popularności. Niestety przeglądarki nie da się ot tak sobie usunąć, ponieważ stanowi ona zintegrowaną część środowiska i korzysta z jego modułów wiele programów KDE (Akregator, Kontact), dlatego wśród developerów toczyła się dyskusja czy to nie Rekonq powinien zająć jego miejsca. Niestety Rekonq był jeszcze wtedy we wczesnej fazie rozwojowej, więc dyskusja spoczęła na niczym.

Teraz sprawa nominacji Rekonq znów wróciła na łamy dyskusji mailingowej tym razem wśród twórców Kubuntu. Jonathan Riddell zaproponował twórcy Rekonq, którym jest Andrea Diamantini, wcielenie Rekonq do nowego wydania Kubuntu 10.10 jako głównej przeglądarki. Andrea bardzo pozytywnie nastawił się do tego projektu i poinformował, że do tego czasu (październik 2010) przeglądarka w wersji 0.5 będzie gotowa. Pozostaje nam więc tylko czekać na Maverick Meerkat.

Więcej na:
http://mail.kde.org/pipermail/rekonq/2010-April/001238.html