sobota, 3 kwietnia 2010

KDE występuje w serialach i filmach

Kilkanaście postów temu pisałem o występie logo Konquerora na koszulce jednego z bohaterów serialu "Big Bang Theory". Artykuł był swoistą ciekawostką, ale stworzył pewną dyskusję o obecności dystrybucji Linuksa na ekranach telewizyjnych i kinowych i wiążącą się z tym promocją tego systemu, którą skrzętnie już wykorzystuje konkurencja w postaci Apple i Microsoft.
Niedawno natrafiłem na artykuł na blogu thedeviliseverythingelse.com, na którym zebrano wiele innych wystąpień KDE na srebrnym ekranie i to już w postaci systemu używanego przez głównych bohaterów.

Najświeższa bo dotycząca nowego KDE 4 wstawka dotyczy serialu Lie To Me, w którym jeden z głównych bohaterów używa do odbierania poczty elektronicznej znanego nam wszystkim klienta KMaila, ale chyba największą ciekawostkę stanowią katalogi w zakładce Favorite Folders :) , zapraszam do obejrzenia fragmentu filmu:Następną wstawką jest ciekawy moment, który wychwycił już Nunio Pinheiro, a są nimi ikony stylu Oxygen, użyte w serialu Doktor House w jakimś programie do wyświetlania podglądu zdjęć rentgenowskich, aplikacja to prawdopodobnie ShowFoto.Innym znanym serialem, w którym wychwycono KDE na ekranie monitora jest nie mniej znany, także w Polsce, Dexter. Tu widzimy KDE w starszej wersji na jednym z laptopów:Wprawne oko użytkownika KDE wychwyci też ekran z KDE 3 w serialu 24 Godziny w pierwszym epizodzie trzeciej serii.KDE zostało także użyte do pokazania tworzenia efektów specjalnych w filmie Władca Pierścieni: Dwie wieże. Pulpit z KDE można zobaczyć w edycji DVD w dodatkach specjalnych.Okazuje się, że Linux nie jest wcale tak bardzo pomijany w produkcjach filmowych i telewizyjnych jak początkowo sądziłem. Grzebiąc w internecie natknąłem się na wiele więcej przykładów jego używania.

Loverage (Uczciwy Przekręt)

Tu KDE jest wykorzystywane na wielu komputerach dobrych i złych bohaterów serialu, co ciekawe ci źli mają środowisko stylizowane na wygląd Windowsa XP :)

http://img504.imageshack.us/img504/4729/kdeleverage1.jpg
http://img504.imageshack.us/img504/7403/kdeleverage2.jpg
http://img504.imageshack.us/img504/853/kdeleverage3.jpg

Alias (Agentka o stu twarzach)

Tu też KDE w wersji 3 występuje dosyć często, widać tajne organizacje lubią linuksowe dystrybucje:

http://fosstv.files.wordpress.com/2008/02/alias211_1.png
http://fosstv.files.wordpress.com/2008/02/alias211_2.png
http://fosstv.files.wordpress.com/2008/02/alias211_3.png
http://fosstv.files.wordpress.com/2008/02/alias212.png

Antitrust (Konspiracja.com)

Film, który porusza problemy wolnego oprogramowania i walki z monopolem wielkich korporacji informatycznych.

http://fosstv.files.wordpress.com/2008/02/antitrust.png
http://fosstv.files.wordpress.com/2008/02/antitrust_2.png

Wśród srebrno ekranowych gwiazd nie zabrakło także Ubuntu, tu w filmie Berlin am Meer.

http://fosstv.files.wordpress.com/2008/09/berlin-am-meer4.png

Ciekawy epizod wystąpił w serialu Veronica Mars. Sama bohaterka używa komputerów ze stajni Apple ale znamienny jest fragment, gdy dwójka bohaterów dyskutuje o wyższości jednego z systemów nad drugim:


I na koniec informacja z filmu Matrix: Reloaded. Jak nazywa się system użyty w najbardziej hakerskim filmie wszechczasów? Oczywiście Linux.

http://fosstv.files.wordpress.com/2008/02/matrix.jpg
Więcej na:

http://fosstv.wordpress.com/
http://www.stumbleupon.com/su/1PmyiW/thedeviliseverythingelse.com/?p=1286/r:t
http://pinheiro-kde.blogspot.com/2009/04/oxygen-on-house-md.html