sobota, 24 kwietnia 2010

Youtube Download - plugin dla Konquerora

Konqueror nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród użytkowników KDE SC. Pomimo tego, że jest natywną przeglądarką internetową tego środowiska wielu użytkowników porzuca ją na rzecz Chrome lub Firefoksa, którego prosty instalator znajdziemy w menu. Firefox i Chrome zresztą biją Konquerora liczbą dodatków, bez których wielu użytkowników nie wyobraża sobie przeglądania internetu.Teraz jednak możemy stuningować Konquerora o dość ciekawy plugin, który pozwoli nam na pobieranie filmów z serwisu Youtube w sposób łatwy przyjemny. Pomimo że dodatek ten to tylko kropla w oceanie potrzeb Konquerora to działa wyśmienicie. Możemy wybrać, w jakim formacie chcemy pobrać dany film (FLV, 3GP, MP4, HD, MP3), bez potrzeby jego późniejszej konwersji.

Co ciekawe plugin pozwala także na odtworzenie filmu w zewnętrznym odtwarzaczu video co pozwoli oglądać filmy w formacie MP4 nawet jeśli Flash sobie z nimi nie radzi. Osobiście radzę zainstalować program Loopy, ten mały odtwarzacz poradzi sobie z większością formatów, z którymi nie działa Dragon Player i VLC i odtworzy film w formacie HD bez żadnych przerw w ładowaniu. Osoby mające ten problem mogą już spać spokojnie albo raczej oglądać bez przerwy :)

Aby zainstalować dodatek w Kubuntu musimy najpierw dodać wpis do naszego repozytorium. Otwieramy konsolę i wpisujemy:
sudo kate /etc/apt/sources.list
i dodajemy repozytorium:
Dla Kubuntu 9.10 Karmic Koala
deb http://download.opensuse.org/repositories/home:/gcala:/konqueror-plugins/xUbuntu_9.10/ ./
Pomimo tego, że jest to repozytorium dla Koali to zadziała także na Lucid Lynx. Program instalujemy poleceniem:
sudo apt-get install konqueror-plugin-youtubedownload
Na stronie Kde-apps.org znajdują się także paczki dla alternatywnych systemów. Dodatek zrobił na mnie kolosalne wrażenie szkoda, że tak mało się dzieje w kierunku poprawy wizerunku Konquerora, a jak już to siłami społeczności.