wtorek, 25 maja 2010

Chakra zrywa z Archem

Wiadomość, która do tej pory była niepotwierdzoną plotką stała się rzeczywistością. Developerzy Chakry wydali oficjalne ogłoszenie o utworzeniu nowego systemu, który nie będzie bazował na repozytorium Archa.

Prace nad nim rozpoczął już wcześniej tragicznie zmarły niedawno Jan Mette, który przygotował większość nowych pakietów. I to będzie główna zmiana w systemie. Nowa Chakra będzie bazowała na własnym repozytorium ze specjalnie przygotowanym zestawie pakietów. Repozytorium będzie składało się z trzech części:

Core, czyli główny zestaw pakietów potrzebny do pracy systemu. Platform - X-y, sterowniki i zestaw aplikacji i zależności potrzebnych do budowy KDE SC i Desktop, czyli środowisko i inne programy działające pod KDE. Z zestawu już wcześniej znikło KDE-legacy, czyli specjalny dział repozytorium za pomocą, którego można było zainstalować Pulpit KDE3. Nie będzie też miejsca na GNOME i aplikacje GTK.


Oprócz zmiany repozytorium w przyszłości autorzy Chakry, chcą także zrezygnować ze sławnego menedżera pakietów Archa, czyli Pacmana na rzecz własnego projektu o nazwie Akabei, który jest już w zaawansowanej fazie projektowania i pomyślnie przechodzi testowanie. Także osoby chcące tworzyć własne pakiety binarne otrzymają nowe narzędzie, które pozwoli na tworzenie dodatkowych pakietów, które nie znalazły się w oficjalnym repo (obecnie ok. 900 pakietów).

Osoby, które zainstalowały poprzednią wersję Chakry nie będą zmuszane do przechodzenia na nowy system, który obecnie znajduje się w fazie pre-alfa i przeznaczony jest głównie dla testerów i developerów. Prace nad poprzednią wersją będą nadal kontynuowane.

Wracając do nowej wersji: Developerzy nie zdecydowali się na umieszczenie w niej najnowszej wersji KDE SC 4.5, gdyż przysporzyłoby to im dodatkowej pracy, którą chcieliby przeznaczyć na inne projekty. Główne cechy Chakra GNU/Linux Poix to:
  • Kernel 2.6.33.4-1
  • KDE 4.4.3
  • Xorg-Server 1.7.6
  • Catalyst-10.4
  • NVIDIA 195.36.24-1
W tej chwili wszystkie pakiety dostępne są tylko dla architektury i686. Obrazy płyt można pobrać ze strony: http://sourceforge.net/projects/chakra/files/Phoix

Nowe repozytorium można zobaczyć pod adresem: http://chakra.sourceforge.net/repos.html

Więcej informacji na temat wydania: http://chakra.sourceforge.net/news/

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo