wtorek, 11 maja 2010

Global Menu Bar w Kubuntu 10.10 MM

Nowy projekt nie jest niczym nowym, podobne rozwiązanie jest już od dawna cechą charakterystyczną systemu OSX w komputerach Apple. Podobny projekt z powodzeniem można było zainstalować także w środowisku GNOME. Teraz nadszedł czas także na systemy z KDE na pokładzie, a konkretnie dla zbliżającego się nowego wydania Kubuntu.

Na czym polega działanie Global Menu? Chodzi głównie o przeniesienie paska menu, który posiadają właściwie wszystkie aplikacje, na panel. W ten sposób otrzymujemy wspólny pasek dla wszystkich aplikacji, jednak pozycje w nim zawarte są charakterystyczne dla aktualnie używanego okna. Jego zadaniem jest przede wszystkim zaoszczędzenie miejsca na pulpicie poprzez pozbycie się z niego niepotrzebnych elementów na rzecz panela, który i tak zajmuje swoje miejsce. W ten sposób uzyskujemy większą przestrzeń roboczą aplikacji co ma duże znaczenie zwłaszcza w dystrybucjach przeznaczonych na netbooki, których mała przestrzeń ekranu zmusza do oszczędności pod tym względem.


Window Menubar, bo taką nazwę będzie nosił ten program w Kubuntu, można już zainstalować w obecnym systemie, jednak jest on jeszcze we wczesnej fazie rozwoju i wiele jego funkcji nie działa prawidłowo. Program instalujemy jako widget i dodajemy do panelu. Jest on bardzo wygodny i muszę przyznać, że wizualnie naprawdę oszczędza dużo miejsca. Przede wszystkim nie potrafiłem zmusić Akregatora do współpracy z tym wynalazkiem, ale też inne aplikacje takie jak Dolphin, czy KMail wyświetlą swoje menu dopiero przy co najmniej dwóch otwartych aplikacjach. Jednak już po uruchomieniu całość działa bardzo poprawnie bez żadnych błędów. Pozostaje mieć nadzieję, że zostanie to poprawione w następnych wersjach.

Następną wadą, którą także autorzy zapowiadają poprawić w przyszłych wydaniach, jest bark współpracy z aplikacjami GNOME i Firefoxem.
Program pracuje w dwóch trybach. Pierwszy to standardowy pasek menu, który wyświetla po kolei jego pozycje na panelu (Plik, Edycja itd.), drugi to przycisk Menu, który wyświetli poszczególne pozycje dopiero po jego aktywacji, co z kolei pozwala znowu zaoszczędzić miejsce na panelu dla innych widgetów.

Osoby pragnące przetestować Window Menubar już teraz mogą to zrobić dodając repozytorium:
sudo add-apt-repository ppa:agateau/ppa
Potem wystarczy zaktualizować system i zainstalować:
sudo apt-get install plasma-widget-menubar
Wiecej informacji:

http://agateau.wordpress.com/2010/05/10/getting-menus-out-of-application-windows/