piątek, 28 maja 2010

KDE SC 4.5 Beta1 wydane

26 maja tego roku, zgodnie z przyjętym planem wydawniczym twórcy KDE SC ogłosili oficjalne wydanie wersji beta najnowszej kompilacji tego środowiska z numerem 4.5.

Nowości, których możemy spodziewać się w tym wydaniu były dość częstym gościem na łamach tego bloga, zapraszam więc do zapoznania się z archiwalnymi wpisami. Teraz więc tylko w wielkim skrócie co będzie nam zaprezentowane w najnowszym wydaniu.

Wygląd

"Szału ni ma", chciało by się rzec i bardzo dobrze. KDE SC i tak wygląda dobrze, a twórcy starają się teraz skupić na stabilności oprogramowania. Do wydania zawita jednak blur, czyli efektowne rozmycie tła pod przezroczystymi elementami Plasmy. Wiele osób już od dawna oczekiwali tego efektu, który sprawia, że teraz wszystko wygląda wyraźniej i przezroczyste okna nie zlewają się. Wielkie zainteresowanie wzbudził też nowy efekt KWin, czyli tiling, który pozwala na kafelkowe rozmieszczenie okien na pulpicie i sprawne przenoszenie danych pomiędzy nimi. Efektownie wyglądają też nowe, monochromatyczne ikony w obszarze powiadomień, które będą także wyświetlać informację o stanie programu.

Programy

Osoby, które narzekały na silnik KHTML używany przez Konquerora, będą teraz mogły uruchomić ten program z WebKit. Nie zmieni to funkcji Konquerora w dziedzinie integracji z menedżerem haseł i innych jego funkcji.

Niestety mały opóźnienie zaliczy nowy KMail, który teraz lepiej będzie zintegrowany z serwerem Akonadi, który pozwoli na lepszą współpracę i dzielenie danych pomiędzy programami z kategorii PIM.

Narzędzia

Tu wielka zmiana w obszarze powiadomień. Oprócz wspomnianych nowych ikon zyskał on także nowy wygląd i system komunikacji oparty na bazie protokołu D-Bus pozwalający na współdziałanie pomiędzy aplikacjami i narzędziami.

Wydanie stabilnej wersji KDE SC 4.5 planowane jest na sierpień tego roku. W tej chwili osoby korzystające z Kubuntu nie mają innego wyjścia jak kompilację nowego środowiska jeśli chcieliby przetestować jego funkcje lub pomóc developerom przesyłając informacje o błędach.

Więcej informacji: http://www.kde.org/announcements/announce-4.5-beta1.php

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo