piątek, 21 maja 2010

Kubuntu 10.10 MM - Plany na przyszłość

Ubuntu Developer Summit był bardzo owocnym spotkaniem na którym ukształtowano nowe wizje dotyczące Ubuntu i jego KDE- lubnej wersji, czyli Kubuntu. O tym czego możemy się spodziewać po nowej wersji możemy się już teraz dowiedzieć dzięki raportowi z tego spotkania napisanego przez Jonathana Riddella.


Jak się można spodziewać w nowym Kubuntu dostępne będzie środowisko KDE SC 4.5 ze wszystkimi nowościami jakie można się w nim spodziewać i biblioteki oparte na frameworku Qt 4.7.

Dużą zmianę szykują autorzy w kwestii instalowania nowych programów. KPackageKit zostanie uzupełniony o nowy moduł pozwalający na instalowanie aplikacji poprzez wybór jej nazwy w specjalnym trybie widoku a nie poprzez zaznaczanie poszczególnych bibliotek. Ułatwi nam to wyszukanie i instalację poszczególnych programów.

Nie określone są jeszcze plany dotyczące natywnej przeglądarki w Kubuntu, która stanie obok Konquerora ale developerzy stawiają raczej na Rekonq o ile ten zostanie uwolniony na czas wydania systemu ( Rekonq 0.5 planowany jest na czerwiec tego roku).


W nowym Kubuntu planowane jest też poprawienie jakości integracji Pulse Audio z Phononem. Pomimo, że wiele osób narzeka na jakość tej integracji to autorzy nie chcą z niej zrezygnować, głównie dlatego, że dzięki Pulse Audio ułatwiona jest obsługa zestawów słuchawkowych z USB. Drugą zmianą w kwestii dźwięku ma być możliwość instalacji nowego backendu dla Phonona od twórców VLC z którym uzyskamy świetny dźwięk w Amaroku jednak znajduje się on jeszcze w fazie testowej i trzeba będzie na niego poczekać.
Twórcy Kubuntu dużą uwagę przywiązują też do jego netbookowej wersji, czyli Kubuntu Netbook Remix i tu też nastąpi wiele zmian. Przede wszystkim KNR i desktopowe Kubuntu będą rozpowszechniane jako jeden obraz ISO, instalator ma sam rozpoznać typ sprzętu na jakim instalujemy system i wybrać odpowiednią wersję podczas instalacji. Inną nowością ma być opisywane przeze mnie Global Menubar, które będzie dostępne zarówno dla desktopowej edycji jak i dla netbooków, ale dopiero w tej edycji ma znaczenie przez oszczędność zużycia małych ekranów tych urządzeń. Sam osobiście używam testowej wersji tego narzędzia na Desktopie i muszę przyznać, że pomimo licznych błędów jest bardzo wygodne i będzie stanowić integralną część mojego Pulpitu w przyszłości.

Dużą uwagę twórcy Kubuntu chcą poświęcić optymalizacji systemu, a zwłaszcza momentowi ładowania systemu i wylogowania z niego. Pod uwagę brana jest głównie optymalizacja ładowania środowiska graficznego, które to ładowanie trwa zbyt długo w porównaniu do ładowania samego systemu. Developerzy w pierwszym kroku chcą w ogóle zrezygnować z dźwięku powitalnego, który przedłuża czas ładowania i pojawia się o wiele za późno w stosunku do faktycznego załadowania elementów środowiska. Pod uwagę brany też jest ksplash, którego developerzy chcą także zlikwidować lub zastąpić prostszym motywem, najlepiej zintegrowanym wizualnie z motywem Plymouth. Jednak największą uwagę autorzy systemu poświęcą procesom ładowanym wraz ze środowiskiem w celu optymalizacji ich ładowania w takim stopniu aby przebiegało to o wiele szybciej.

Jak widać z powyższego spisu plany są dość obiecujące. Tym razem autorzy skupili się na faktycznych potrzebach użytkowników, jednak należy pamiętać, że to tylko propozycje, które kilkuosobowy zespół Kubuntu chciałby zrealizować w niespełna pół roku i w związku z tym liczy on na wsparcie społeczności w realizacji zaplanowanych nowości.

Więcej informacji można uzyskać na stronach:
Oficjalne ogłoszenie: http://www.kdedevelopers.org/blog/57
Szczegóły projektu: https://wiki.kubuntu.org/KubuntuMaverickSpecs
=-=-=-=-=

Powered by Blogilo