poniedziałek, 17 maja 2010

Nowości w KDE SC 4.5 - Dodawanie plasmoidów

Premiera KDE SC 4.4 przyniosła wiele nowości. Jedną z nich było całkowite przebudowanie apletu dodawania nowych widgetów Plasmy. Autorzy zmienili aplet, który do tej pory występował w postaci okienkowej na jego panelowy układ.


Niektórym taka zmiana nie przypadła do gustu, choć wg. mnie niewiele zmieniło to w funkcjonalności programu i dodawanie nowych plasmoidów jest tak samo wygodne (lub niewygodne) jak poprzednio, choć teraz doszła nowa opcja związana z funkcją przenieść/upuść, która znacznie ułatwią tę operację.

Nowa wersja KDE SC 4.5, której wersja Beta1 już wkrótce, także wiele nie wnosi do funkcjonowania tego apletu. Choć tu raczej pasuje powiedzenie "Diabeł tkwi w szczegółach", ponieważ dodatkowe funkcje jednak wnoszą kilka poprawek, które znacznie ułatwią nam życie z Pulpitem KDE.

Pierwszą zmianę ujrzymy przy odblokowanych elementach interfejsu. Plasmoidy, które są dodane do panelu, które do tej pory można było swobodnie na nim przemieszczać otrzymały dodatkowe przyciski, które ułatwią zarządzanie nimi. Pierwszy z nich pozwala na szybki dostęp do konfiguracji ustawień widgetu, drugi do jego usunięcia z panelu. Mała zmiana ale dzięki niej mamy znacznie ułatwiony dostęp do funkcji ukrytych do tej pory pod prawym przyciskiem myszy, więc to kolejny krok do poprawy funkcjonalności Plasmy.

Druga zmiana, o której dowiedziałem za pośrednictwem bloga Ivana Cukića, czyli twórcy Lancelota jest dodanie możliwości wyszukania i dodania widgetów Plasmy za pomocą KRunnera i wspomnianego Lancelota. W obu narzędziach ta funkcja będzie wyglądać podobnie ale chciałbym zwrócić tu szczególną uwagę na KRunnera, który dzięki temu stanie się nawet bardziej funkcjonalny od natywnie przeznaczonego do tego celu apletu. Po prostu wystarczy kombinacja klawiszy Alt i F2 wpisanie nazwy apletu i przeciągnięcie wyniku wyszukiwania na Pulpit. O KRunnerze szykuję też kolejny artykuł już wkrótce.

Więcej informacji:

http://ivan.fomentgroup.org/blog/2010/05/15/alternative-widgets-explorer-plasma/

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo