poniedziałek, 3 maja 2010

Nowości w KDE SC 4.5 - tacka systemowa [UPDATE]

Aaron Seigo opublikował na swoim blogu wstępny kształt jaki będzie posiadać tacka systemowa w KDE SC 4.5. O tym elemencie interfejsu pisałem już wielokrotnie przy okazji prezentacji nowości w KDE SC 4.5, teraz powoli zaczyna się wyodrębniać jego ostateczny zarys.

Pierwsze co rzuca się w oczy oglądając screeny nowej tacki to przede wszystkim zespolenie jej z panelem. Wcześniej miała ona swój własny wydzielony obszar na którym dokowały ikony programów, teraz jest to tylko obszar oddzielony separatorem od innych widgetów na panelu. Autorzy podjęli też decyzję o wydzieleniu agenta powiadomień z tacki i od tej pory będzie on stanowił samodzielny widget, który umieścimy w dowolnym miejscu.


Ciekawie też prezentuje się ikona powiadomień, która teraz będzie mogła zmieniać kolor, gdy zadanie dobiegnie końca i pokazywać stan postępu za pomocą animacji wyglądającej jak wypełnianie się wykresu kołowego. Pozostawiono także monochromatyczne ikony, które moim zdaniem wyglądają cudownie choć trwają jeszcze prace nad ich ostatecznym kształtem (nie wszystkie jeszcze są gotowe), kolejności pokazywania i pokazywaniem statusu programu za ich pomocą.

Strzałka, która będzie rozwijać resztę ukrytych ikon została przeniesiona na prawą stronę apletu i tak jak wcześniej zapowiadano będzie rozwijać dodatkowe okienko z ikonami na zewnątrz panela.

Więcej informacji o nowej tacce systemowej możecie przeczytacie we wcześniejszych moich wpisach:

http://konqiklub.ubucentrum.net/2010/03/nowosci-w-kde-sc-45-tacka-systemowa.html
http://konqiklub.ubucentrum.net/2010/04/nowosci-w-kde-sc-45-cz3-blur-i.html

Źródło wpisu:
http://aseigo.blogspot.com/2010/04/system-tray-progress.html