czwartek, 20 maja 2010

Nowości w Plasma Netbook

Aaron Seigo pochwalił się niedawno na swoim blogu na temat nowych rozwiązań dotyczących Plasma Netbook w wersji 4.5, środowiska będącego podstawą takich dystrybucji jak Kubuntu Netbook Remix i Chakra Micro.
Pomimo zaawansowanych prac nad Plasma Mobile, rozwój Plasma Netbook także jest brany pod uwagę przez twórców KDE. Wydaje się nawet, że te dwa środowiska bardzo dobrze ze sobą koegzystują w ramach wymiany kodu. Głównym założeniem Plasma Mobile była optymalizacja bibliotek, która pozwoli na lepsze wykorzystanie dość zasobożernych elementów Plasmy na mało wydajnych urządzeniach jak smartphony.

Prace nad optymalizacją przebiegają bardzo dobrze dobrze, co widać na załączonych filmikach. Aplikacje uruchamiają się o wiele szybciej i animacje elementów Plasmy także dostały porządnego kopa i są o wiele płynniejsze. Także w kwestii wyglądu postawiona na dopracowanie niż nowości. Postanowiono zlikwidować ostre krawędzie ikon zastępując je delikatnie zaokrąglonymi.

Na poniższym filmiku widzimy dodawanie elementów ekranu Wyszukaj i uruchom ( SAL) zastępującym w Plasma Netbook menu uruchomiania programów, do zakładki Ulubione. Użytkownicy Kubuntu Netbook Remix zauważą poprawione animacje przenoszonych elementów. Optymalizacja kodu także tu wiele dała, gdyż teraz wszystko przebiega naprawdę sprawnie i płynnie bez większych przerw w działaniu. Wprawne oko zauważy też elementy animacji typu "kinetic" i to nie tylko elementów ale także pulpitu.
Drugi z filmów prezentuje drugi z typów ekranu Newspaper stanowiącego nasze miejsce na widgety Plasmy. Domyślny układ zostaje zamknięty w siatce 2*2 ale można go powiększyć o więcej linii. Autorom zależało aby widgety lepiej dopasowywały się do takiego zamkniętego układu nie ograniczając miejsca na małych ekranach sąsiednim plasmoidom. Postarano się o zlikwidowanie uciążliwego przewijania zawartości widgetu poprzez zastosowanie funkcji maksymalizacji w pionie co jest bardzo wygodne dla posiadaczy ekranów dotykowych.


Jak widać twórcy Plasmy postawili tym razem na funkcjonalność niż dodawanie nowych bajerów. Według mnie jest to bardzo dobra droga, gdyż interfejs Plasma Netbook jest i tak bardzo wygodny dla posiadaczy małych ekranów i konkurowanie z innymi tego typu środowiskami powinno polegać raczej na wydajności, a ta zmierza w dobrym kierunku. Filmy prezentujące działanie działanie Plasma Netbook pokazały jej działanie na takich urządzeniach jak: ASUS EeePC 1005 ha i Compal Jax10 z 800 Mhz procesorem, które do demonów wydajności nie należą, a pomimo tego Plasma na nich sprawuje się doskonale. Pozostaje mieć nadzieję, że optymalizacja środowiska zawita także do edycji desktopowej czego wszystkim użytkownikom KDE SC życzę.

Więcej informacji:
http://www.notmart.org/index.php/Software/Plasma_Netbook_4.5

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo