poniedziałek, 3 maja 2010

Plasma Media Center - nowy projekt twórców KDE

To czego naprawdę brakowało w KDE SC to naprawdę dobry media center, pozwalający w prosty sposób na przeglądanie naszych zasobów multimedialnych w jednym programie. Programy tego typu może nie są tak rozbudowane jak ich desktopowe odpowiedniki jednak to właśnie ta ich prostota jest podstawowym czynnikiem przy ich wyborze. Więc z czym może konkurować nowy projekt z takimi tuzami jak Amarok, GwenView lub Dragon Player.

Przede wszystkim prostota każdego programu typu media center. Mała ilość opcji ma znaczenie, ponieważ Plasma Media Center z założenia ma być programem przeznaczonym do wyświetlania mediów na komputerach podłączonych do telewizorów i małoekranowych netbooków. Plasma Media Center (PMC) będzie także obsługiwana przez piloty telewizyjne (także kontrolery Nintendo Wii), więc prostota interfejsu ułatwi poruszanie się po jej opcjach.


Drugą zaletą ma być struktura programu dostosowana do zadań typu all-in-one, czyli z poziomu jednego programu będziemy mogli przeglądać i odtwarzać nasze zbiory muzyczne, filmowe oraz zdjęcia i obrazy. Co ciekawe nie będzie problemu, gdy podczas pokazu zdjęć z wakacji przerwiemy prezentację i uruchomimy odtwarzacz muzyczny, po czym z powrotem wrócimy do naszego pokazu tym razem z muzyką w tle. Niestety obecny stan programu nie pozwala jeszcze na korzystanie z zasobów internetu ale developerzy obiecują współpracę PMC z: Youtube, Picasa, Flickr, Vimeo, Magnatune, UPnP, imbd i www.beautifulflowers.com, więc chyba największej gamy tego typu serwisów dostępnej wśród programów media center na Linuksa.

Niezaprzeczalną zaletą nowego programu będzie jego wygląd. Program standardowo uruchamia się na pełnym ekranie ale istnieje możliwość przywrócenia jego postaci okienkowej. Program będzie wyposażony w ikony i przyciski motywu KDE co bardzo dobrze zintegruje go ze środowiskiem. Będziemy mieli też możliwość zmiany tła na dowolny własny, choć te zaprezentowane na screenach są też wyśmienite. Do dyspozycji mamy trzy tryby widoku: fullscreen pozwalający wyświetlenie filmu lub zdjęcia na całym ekranie, przeglądarkę plików i galerię obrazów, oraz floating mode, który wyświetli nam np. dodatkowe informacje o zdjęciu w okienku obok.


Okazuje się, że interface programu nie jest wcale aż tak bardzo ograniczony. Oprócz standardowych przycisków pozwalających na sterowanie odtwarzaniem muzyki, filmów oraz slideshowem, mamy też do dyspozycji suwak głośności. Utwory będzie można tagować, oceniać i pobierać do nich okładki z internetu, a odtwarzanie filmów będzie połączone z wtyczką z imbd, dzięki czemu uzyskamy informację o aktorach i innych powiązanych filmach.

Podsumowując już niedługo będziemy mieli do dyspozycji całkiem ciekawy program, który będzie stanowił nową jakość w kategorii media center na Linuksie. Już teraz program jest w zaawansowanej formie jednak posiada jeszcze wiele błędów i niedoróbek, nad którymi autorzy starają się zapanować.

Informacja pochodzi z:
http://blog.binarylooks.com/2010/05/plasma-media-center-status-report-and-introduction/
=-=-=-=-=

Powered by Blogilo