Porównanie do Chrome nie jest tu bez znaczenia. Obie przeglądarki mają podobną stronę startową, jednak moim zdaniem ta w Rekonq jest lepiej dopracowana i pozwala użytkownikowi na lepsze dostosowanie jej do własnych potrzeb. Przede wszystkim miniaturki będące odsyłaczami do poszczególnych stron daje się łatwiej edytować na ulubione skróty. Developerzy w najnowszym wydaniu postanowili wyjść na przeciw potrzebom użytkowników i utworzyli funkcję dodawania większej ilości miniaturek (standardowo w Chrome tylko osiem). Rekonq od Chrome wyróżnia także toolbar, na którym znajdują się skróty do poszczególnych ekranów przeglądarki np. Ulubione (Strona startowa), ostatnio zamknięte karty, Zakładki, Historia i nowość z wersji beta ekran historii ściąganych plików. Jest to bardzo dobre udogodnienie dzięki, któremu nie musimy szukać potrzebnych nam pozycji w menu programu.
Związki z Chrome nie kończą się tylko na wyglądzie. Autorzy programu pracują obecnie nad silnikiem rozszerzeń do przeglądarki opartym na Chrome's extension API, dzięki któremu przeglądarka będzie dysponować w przyszłości wieloma dodatkami znanymi w Chrome. Ktoś może powiedzieć, że dodatki nie są potrzebne ponieważ spowolnią program ale do tej pory Rekonq nie został zaopatrzony nawet w bardzo potrzebne moduły takie jak sprawdzanie pisowni, więc może do czasu wydania finalnej wersji wszystko się zmieni.
Obecny od jakiegoś czasu w Rekonq AdBlock także uległ usprawnieniu dzięki zastosowaniu automatycznej aktualizacji filtrów. W menedżerze konfiguracji przeglądarki znajdziemy też odmieniony menedżer czcionek dzięki czemu tę część wyglądu dostosujemy bardziej do swoich potrzeb. Dodano także możliwość zastosowania środkowego przycisku myszy do automatycznego przewijania strony.
Małe poprawki dotknęły też dwa panele (Historia i Zakładki), które można wyświetlić z boku i bardzo przypominają te znane z Firefoksa.
Jak wspomniałem premiera finalnej wersji już w sierpniu. Rekonqu zapowiadany jest jako domyślna przeglądarka Kubuntu 10.10. Już od jakiegoś czasu zastąpił w tym miejscu Arorę w dystrybucji Chakra.
Rekonq 0.5 Beta można zainstalować korzystając z jego repozytorium daily:
sudo add-apt-repository ppa:yoann-laissus/rekonq-ppa
Więcej informacji: http://adjamblog.wordpress.com/2010/05/25/rekonq-0-5-beta-in-extragear/
=-=-=-=-=
Powered by Blogilo