sobota, 29 maja 2010

Rekonq 0.5 Beta - co nas czeka w sierpniu

Każdy kto czyta tego bloga wie, że darzę przeglądarkę Rekonq wielką sympatią i mam nadzieję, że będzie ona kamieniem milowym w kwestii lekkich przeglądarek w systemach opartych o KDE SC. Wydana niedawno pierwsza wersja Beta tego browsera pozwala sądzić, że to co nas spotka w sierpniu, kiedy Rekonq osiągnie stabilność, powoli zbliża się go do ideału (czyt. Chrome). Zapraszam więc na krótki przegląd rzeczy, które uległy zmianie od czasów wersji 0.4.Porównanie do Chrome nie jest tu bez znaczenia. Obie przeglądarki mają podobną stronę startową, jednak moim zdaniem ta w Rekonq jest lepiej dopracowana i pozwala użytkownikowi na lepsze dostosowanie jej do własnych potrzeb. Przede wszystkim miniaturki będące odsyłaczami do poszczególnych stron daje się łatwiej edytować na ulubione skróty. Developerzy w najnowszym wydaniu postanowili wyjść na przeciw potrzebom użytkowników i utworzyli funkcję dodawania większej ilości miniaturek (standardowo w Chrome tylko osiem). Rekonq od Chrome wyróżnia także toolbar, na którym znajdują się skróty do poszczególnych ekranów przeglądarki np. Ulubione (Strona startowa), ostatnio zamknięte karty, Zakładki, Historia i nowość z wersji beta ekran historii ściąganych plików. Jest to bardzo dobre udogodnienie dzięki, któremu nie musimy szukać potrzebnych nam pozycji w menu programu.

Związki z Chrome nie kończą się tylko na wyglądzie. Autorzy programu pracują obecnie nad silnikiem rozszerzeń do przeglądarki opartym na Chrome's extension API, dzięki któremu przeglądarka będzie dysponować w przyszłości wieloma dodatkami znanymi w Chrome. Ktoś może powiedzieć, że dodatki nie są potrzebne ponieważ spowolnią program ale do tej pory Rekonq nie został zaopatrzony nawet w bardzo potrzebne moduły takie jak sprawdzanie pisowni, więc może do czasu wydania finalnej wersji wszystko się zmieni.


Spory lifting przeszedł też pasek adresów przeglądarki. Podczas wpisywaniu adresu strony rozwija się lista podpowiedzi oparta na historii przeglądanych stron, która oprócz adresów została także wyposażona w wyświetlanie miniaturek stron. Pasek adresu został także wyposażony w skróty pozwalające na szybkie dodanie kanału RSS do Akregatora (jeśli strona taki kanał posiada) i informacje o zastosowanym szyfrowaniu SSL strony (jeśli takowe stosuje).

Obecny od jakiegoś czasu w Rekonq AdBlock także uległ usprawnieniu dzięki zastosowaniu automatycznej aktualizacji filtrów. W menedżerze konfiguracji przeglądarki znajdziemy też odmieniony menedżer czcionek dzięki czemu tę część wyglądu dostosujemy bardziej do swoich potrzeb. Dodano także możliwość zastosowania środkowego przycisku myszy do automatycznego przewijania strony.

Małe poprawki dotknęły też dwa panele (Historia i Zakładki), które można wyświetlić z boku i bardzo przypominają te znane z Firefoksa.

Jak wspomniałem premiera finalnej wersji już w sierpniu. Rekonqu zapowiadany jest jako domyślna przeglądarka Kubuntu 10.10. Już od jakiegoś czasu zastąpił w tym miejscu Arorę w dystrybucji Chakra.

Rekonq 0.5 Beta można zainstalować korzystając z jego repozytorium daily:

sudo add-apt-repository ppa:yoann-laissus/rekonq-ppaWięcej informacji: http://adjamblog.wordpress.com/2010/05/25/rekonq-0-5-beta-in-extragear/

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo