sobota, 1 maja 2010

Rzeczy do zrobienia po instalacji Kubuntu 10.04 Lucid Lynx

Kubuntu to bardzo kompletna dystrybucja, choć wbrew pozornej opinii niektóre rzeczy w związku z wymogami licencyjnymi musimy zrobić sami. Dotyczy to także instalacji dodatkowego oprogramowania lub zamienników aplikacji przygotowanych przez developerów z Canonical, które bardziej przypadają nam do gustu.Wczoraj od podstaw zainstalowałem finalną wersję najnowszego Kubuntu. Aktualizacja nie wchodziła w grę w związku z bałaganem jaki zrobił mi się podczas eksperymentów na kolejnych wersjach beta i po prostu chciałem sprawdzić jak wydajny jest nowy system tuż po instalacji.

Instalując system od nowa zawsze musimy liczyć się z potrzebą jego nowej konfiguracji, więc chciałbym tu przybliżyć moje boje z tym zadaniem licząc, że mogą się komuś przydać w przyszłości.

Krok pierwszy - Instalacja zamkniętych sterowników

Karta graficzna, którą posiadam, choć ma już parę latek jest bardzo wydajna. Sterowniki do niej (w moim przypadku nVidia) dostępne są w System -> Hardware Drives (Jockey-kde) . Tam wybrałem sterowniki wwersji current są to sterowniki o numerze 195.36.15 więc dość nowe. Tu nie miałem żadnych problemów musiałem tylko zachować wcześniejszy plik xorg.conf i przywrócić go na miejsce. Sterowniki potrzebne mi były do włączenia efektów graficznych i antyaliasingu czcionek, oraz w moim przypadku do kroku drugiego.

Krok drugi - Instalacja Lancelota

Lancelot to moje ulubione menu w KDE jest bardzo intuicyjny i świetnie wygląda. Niestety do działania potrzebuje zamkniętych sterowników graficznych ze względu na efekty jakie są w nim zaimplementowane. Nie wiem dlaczego ale Lancelot zniknął z zestawu widgetów proponowanych przez środowiska KDE w Kubuntu. Aby się tam znalazł należy wpisać polecenie:
sudo apt-get install plasma-widget-lancelot
Po dodaniu do panela można jeszcze zmienić jego ikonę na nową z logo Kubuntu, którą znajdziemy w: Ustawieniach Lancelota -> Aplet -> Inne -> Ikony systemowe -> Miejsca -> start-here-kubuntu, lub na proponowaną przeze mnie.

Krok trzeci - Instalacja kodeków i niewolnych programów

Repozytorium Medibuntu to specjalne repozytorium Canonical, dzięki któremu zainstalujemy kodeki, czcionki flasha itp, które ze względu na wymagania prawne i licencyjne nie znalazły się w oficjalnym wydaniu. Aby je dodać wpisujemy polecenie:

sudo wget --output-document=/etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list http://www.medibuntu.org/sources.list.d/$(lsb_release -cs).list && sudo apt-get --quiet update && sudo apt-get --yes --quiet --allow-unauthenticated install medibuntu-keyring && sudo apt-get --quiet update

Po dodaniu repozytorium i aktualizacji systemu wystarczy wpisać polecenie:
sudo apt-get install kubuntu-restricted-extras
Wydaje mi się, że jest to najbardziej kompletne rozwiązanie, choć wiele aplikacji KDE zaraz po pierwszym uruchomieniu powinno samo zaproponować instalację odpowiednich kodeków, z którymi współpracują. Możemy jeszcze zainstalować pakiet, który umożliwi nam oglądanie filmów DVD z zabezpieczeniem regionalnym, które np. w USA jest traktowane jako akt piractwa i zakazane. Aby tego dokonać wpisujemy:
sudo apt-get install libdvdcss2
Aby zainstalować pakiet Java proponowany przez SUN w Kubuntu 10.04 musimy najpierw aktywować repozytorium ubuntu lucid partner, aby tego dokonać uruchamiamy KPackageKit i wybieramy Ustawienia ->
Edytuj listę repozytoriów -> Inne oprogramowanie. Potem należy wpisać w Konsoli polecenie:

sudo apt-get install sun-java6-jre sun-java6-plugin

Krok czwarty - Konfiguracja czcionek

Jak pisałem wcześniej osoby posiadające monitory LCD mogą włączyć specjalną funkcję wygładzania czcionek. Jak tego dokonać opisałem w tym artykule. Ja dodatkowo zwiększyłem liczbę dioptrii na 96 i zwiększyłem ich wielkość o dwa punkty. Na szczęście nowy styl fontów zaproponowany przez developerów jest bardzo ładny więc tu nic nie zmieniałem. W ustawieniach systemowych znajdziemy też ciekawy program pozwalający nam zainstalować ściągnięte pliki czcionek z internetu.

Krok piąty - Odtwarzacze

Domyślny odtwarzacz Video - Dragon Player to kpina w żywe oczy, sam osobiście preferuję VLC Player, odtwarzacz ten spełnia wszystkie wymogi w kwestii odtwarzania plików filmowych i płyt DVD, ponadto posiada możliwość odtwarzania formatów restricted bez ich wcześniejszej instalacji. Na szczęście w repozytorium znajduje się jego najnowsza stabilna wersja, którą zainstalujemy poleceniem:
sudo apt-get install vlc
Osoby chcące wypróbować ten player w wersji najnowszej jeszcze testowej możemy skorzystać z tego poradnika. Oczywiście tu także polecam SMPlayera jako alternatywę dla VLC, ja jednak preferuję ten drugi.

Amarok to mój ulubiony odtwarzacz muzyczny. Po instalacji kodeków z Medibuntu i jego pierwszym uruchomieniu otrzymamy informację o dodatkowym jeszcze nie zainstalowanym kodeku, który jest przez niego obsługiwany, w ten sposób będziemy mieli już komplet :) Dodatkowo dodaję do niego skrypt, który pozwala na słuchanie wielu polskich stacji radiowych, który pobierzemy z bloga http://kubdat.com/ i zainstalujemy przez menedżer skryptów Amaroka. Osoby chcące zainstalować najnowszą, testową wersję Amaroka znajdą poradnik jak to zrobić tutaj.

Krok piąty - Przeglądarka internetowa

Standardowo zainstalowany Konqueror nie spełnia wszystkich moich oczekiwań w kwestii przeglądania internetu. Osobiście preferuję Chrome, które wraz z repozytorium Google zainstalujemy korzystając ze strony: http://www.google.com/chrome/?hl=pl, natomiast moja dziewczyna preferuje Firefoksa, którego instalator znajdziemy w menu w zakładce Internet. Dodatkowo korzystam także z Rekonq, którego znajdziemy w wersji 0.4 w repozytorium, głównie w celach podglądowych obserwując jakie zmiany w nim zaszły, gdyż jego rozwój przedstawia się nader ciekawie ale i przeglądanie internetu dzięki niemu jest dość wygodne (moim zdaniem wygodniejsze niż w Chrome) i szybkie. Można zainstalować też jego wersję testową, która została wzbogacona o kilka dodatkowych rzeczy i działa moim zdaniem lepiej niż 0.4, aby tego dokonać można skorzystać z tego wpisu.

Krok szósty - Dodatkowe programy

Każdy ma swój własny zestaw programów, które preferuje i które potrzebne mu są do jego prac. Niektóre z nich nie znalazły się w dystrybucji ze względu na brak miejsca lub po prostu są przeznaczone dla innych środowisk. Ja dodatkowo zaopatruję się w programy:

  Grafika i fotografia:
 • Gimp
 • Inkscape
 • DigiKam (najnowsza wersja jest w już w repozytorium)
  Internet:
 • Choqok - świetny klient microblogowania
 • Blogilo - do edycji wpisów na blogu
 • KDropbox - alternatywa dla Ubuntuone, które nie ma jeszcze natywnej dla Kubuntu wersji. Poradnik instalacji.
  Gry:
 • Knights (szachy w wydaniu KDE4 - opis instalacji)
 • kdegames ( tu preferuję tylko kilka gier, które mi umilają wolny czas: KPat, Palapeli, KMahjongg, KShisen, Atomix) można je instalować oddzielnie lub cały zestaw, dokładny opis znajduje się tutaj.

Krok siódmy - Dodatkowe widgety

Tu sytuacja jest identyczna jak z oprogramowaniem, każdy ma swoje własne upodobania, ja jednak chciałbym polecić kilka, których lubię używać:
 • plasma-widget-logout - dodany do panela znacznie skraca drogę do zamknięcia systemu lub wylogowania
 • plasma-widget-smooth-tasks - świetnie wyglądający zamiennik Menedżera zadań
 • plasma-widget-daisy - bardzo oryginalny dock na skróty do programów
 • CWP - Customizable Weather Plasmoid - jeden z najlepszych plasmoidów prezentujących prognozę pogody, pobiera informacje na temat pogody z wielu serwisów, w tym Pogodynki, więc znalezienie własnej miejscowości nie jest trudne. Paczkę z plasmoidem pobierzemy z tej strony
 • gmail-plasmoid - można go pobrać przez GHNS wybierając Dodaj elementy interfejsu -> Pobierz nowe elementy interfejsu. Według mnie najlepiej spisuje się w sprawdzaniu nowych wiadomości na koncie gmail
Krok ósmy - zmiana motywu systemu

O konfiguracji motywów różnych elementów pulpitu pisałem już wielokrotnie więc teraz tylko przypomnę. Sam oprócz tapety niewiele zmieniam w domyślnym stylu czyli Oxygenie, więc tu wiele zależy od własnych upodobań
Krok dziewiąty - Konfiguracja kont

Tutaj chyba wielkiego odkrycia nie dokonałem. Po prostu jest to kolejny krok w konfiguracji Kubuntu, który będziemy musieli wykonać po świeżej instalacji. O ile kontakty dla programów np. Kopete łatwo pobierzemy z serwera (o ile je tam wcześniej importowaliśmy) to już konto będziemy musieli założyć ręcznie.

Krok dziesiąty - dodatkowe repozytoria

W tym miejscu chciałbym zaproponować kilka dodatkowych repozytoriów, których używam i bardzo przydają się w dalszej konfiguracji Kubuntu:

# Kubuntu-backports repozytorium w którym znajdują się nowsze wersje wersje programów dla KDE SC w przyszłości znajdzie się w nim także KDE SC 4.5
deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-ppa/backports/ubuntu lucid main
deb-src http://ppa.launchpad.net/kubuntu-ppa/backports/ubuntu lucid main
# Kubuntu Beta Backports to samo co wyżej tylko z wersjami testowymi - tylko dla eksperymentatorów

deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-ppa/beta/ubuntu lucid main
deb-src http://ppa.launchpad.net/kubuntu-ppa/beta/ubuntu lucid main
#Rekonq-daily - wersja testowa tej przeglądarki internetowej
deb http://ppa.launchpad.net/yoann-laissus/rekonq-ppa/ubuntu lucid main
deb-src http://ppa.launchpad.net/yoann-laissus/rekonq-ppa/ubuntu lucid main
#Chromium-daily - alternatywa dla Chrome
deb http://ppa.launchpad.net/chromium-daily/ppa/ubuntu lucid main 
deb-src http://ppa.launchpad.net/chromium-daily/ppa/ubuntu lucid main 
#Knights - wspomniana wyżej gra szachowa
deb http://ppa.launchpad.net/nuovodna/nuovodna-stuff/ubuntu lucid main 
deb-src http://ppa.launchpad.net/nuovodna/nuovodna-stuff/ubuntu lucid main 
#VLC 1.1.0 - beta
sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
#Samrog131- repozytorium administratora kubuntuforums.net zawierające wiele paczek nowych programów, efektów i plasmoidów
sudo add-apt-repository ppa:samrog131/ppa
#DJ,s  PPA  - Ubu-DSL i inne programy
sudo add-apt-repository ppa:darcio53/darcio
Mam nadzieję, że ten przydługi artykuł pomoże wam w konfiguracji nowego systemu. Bardzo bym był rad, gdybyście w komentarzach podali wasze doświadczenia w tej dziedzinie.