niedziela, 30 maja 2010

Smaragd, czyli dekoracje Emerald w KDE SC

Dotychczas używanie tematów Emerald w KDE SC wymagała instalacji Compiz Fusion Icon, a co za tym idzie zmiana menedżera okien z KWin na Compiz. Nie jest to eleganckie rozwiązanie (chyba że ktoś preferuje ten drugi menedżer), pojawił się sposób na zrobienie tego w bardziej przystępny sposób. Pomocny nam w tym będzie Smaragd.Ale może na początek o samym Emeraldzie. Jest to niezwykły dekorator okien, który charakteryzuje się możliwością zastosowania pełnej przezroczystości dekoracji, ponadto oferuje animowane przyciski i jest bardzo prosty w modyfikacji tematów dla przeciętnego użytkownika. Więc nic dziwnego, że do tej pory powstało dla niego ponad 1500 wzorów w tym wiele doskonale imitujących dekoracje wszystkich wersji Windowsa i OSXa. Większość z tych tematów można obejrzeć (i pobrać) na oficjalnym serwisie z tematami dla Compiza. Niestety w związku z zaawansowanymi opcjami wyświetlania takich efektów Emerald wymaga zastosowania efektów specjalnych w Compiz.

KDE SC, jak pisałem wcześniej, będzie potrzebowało także zastosowania tego menedżera okien w miejscu KWin. Innym sposobem zastosowania podobnych efektów jest użycie menedżera dekoracji Aurora, którego tematy też wyglądają bardzo ładnie i oferują podobne efekty, jednak ich liczba jest jeszcze nie za duża, dlatego wybór mamy dość ograniczony w stosunku do Emeralda.

I tu wracamy do naszego bohatera, czyli Smaragda. Stworzył go Christoph Feck, człowiek odpowiedzialny także za przeportowanie Dekoratora do KDE 4. W obecnej chwili Smaragd nie oferuje jeszcze tak zaawansowanych opcji jak Emerald nie potrafi na przykład obsługiwać poprawnie dekoracji z animowanymi przyciskami. Nie posiada także opcji zmiany tematów, więc zmuszeni jesteśmy używać tylko jeden, który musi zostać usunięty podczas zmiany na drugi.


Paczka z programem znajduje się w polecanym już przeze mnie repozytorium SamRog131, które można dołączyć do listy za pomocą polecenia:
sudo add-apt-repository ppa:samrog131/ppa
... i zainstalować:
sudo apt-get install kwin-style-smaragd
Po instalacji ekran do wyboru dekoratora Smaragd znajdziemy w Ustawieniach systemowych - Wygląd - Okna. Teraz czas wgrać jakiś temat, który ściągniemy z Compiz-Themes.org. Niestety Smaragd nie posiada jeszcze prostego instalatora tematów więc będziemy musieli zrobić to ręcznie. Na początek tworzymy katalog o nazwie .emerald w naszym Katalogu domowym, a w nim katalog theme, do którego wypakowyjemy zawartość ściągniętej paczki (należy pamiętać, że jest ona zazwyczaj podwójnie spakowana, a w katalogu powinny się znaleźć poszczególne pliki składowe dekoracji w tym theme.ini. I to wszystko teraz nasz temat powinien być wyświetlony w oknie wyboru Smaragda.

Więcej informacji:
http://kde-look.org/content/show.php/?content=125162
http://kdepepo.wordpress.com/2010/05/23/emerald-window-decoration-themes-on-kde/

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo