niedziela, 30 maja 2010

Trinity - KDE 3.5 w Kubuntu

Starsza wersja KDE oznaczona numerem 3.5.10 powinna już dawno zakończyć swój żywot trzy lata temu, kiedy developerzy oficjalnie zrezygnowali ze wsparcia dla tego projektu. Jednak można zacytować klasyka, że wieści o jej przedwczesnej wersji zostały mocno przesadzone. KDE 3.5.10 nadal jest oficjalnym środowiskiem takich dystrybucji jak Slax, Backtrack Linux znajduje się też w repozytoriach CentOS'a i stabilnej wersji Debiana. Kubuntu swoją przygodę z KDE 3 zakończył wydaniem 8.10, później został wydany jeszcze Kubuntu Jaunty KDE3 Remix i natym zakończyła się przygoda Kubuntu z tym środowiskiem. Czy aby na pewno?

Temu twierdzeniu zdaje się przeczyć projekt o nazwie Trinity, którego twórcy wykonali kawałek dobrej roboty starając się połączyć najnowsze wydanie Kubuntu 10.04 Lucid Lynx ze środowiskiem KDE 3. Co ciekawe środowisko te w systemie oznaczone jest numerem 3.5.11 i choć zmiany w nim dokonane nie zasługują wg. mnie na aż tak znaczący krok to muszę przyznać, że developerzy w liczbie kilku osób dokonali pewnych znaczących innowacji.

Przegląd zacznijmy może od wyglądu. Jest to element, który jest głównym zarzutem skierowanym w stronę twórców KDE SC 4 przez wielbicieli starszej wersji tego środowiska. W Trinity nie doświadczymy więc Plasmy i Oxygena w zamian otrzymamy styl Qt opart na QtCurve i dekorację okien oraz ikony w stylu Crystal. Wiele osób, które zechcą wypróbować tę dystrybucję zaskoczy zapewne ciekawy motyw Plymouth rozpoczynający start systemu i tapeta Ethais znana z najnowszego wydania KDE SC.


Jednak innowacje nowości nie kończą się w tym miejscu. Autorzy poprawili narzędzia do konfiguracji ekranu, połączeń internetowych, uwierzytelniania (authentication) i poprawili wiele błędów. W przyszłości autorzy zapowiadają już więcej innowacji, które mają być oznaczone wersją 3.5.12.

Wśród programów jakie znajdziemy w Trinity warto wymienić Amaroka (1.4.10), Kopete (0.12.7), Gwenview (1.4.2), Kaffeine (0.8.6), K3b (1.0.5). Oczywiście nie ma co się spodziewać w tej wersji najnowszej wersji ze względu na zależności, ale wielbiciele tego środowiska bardzo cenią starsze wersje tych programów, zwłaszcza Amaroka. Co ciekawe nieliczne programy GNOME użyte w systemie (Open Office, Synaptic) zostały użyte w najnowszej wersji. Oprócz Synaptyca w systemie spotkamy także inne menedżery pakietów: Adept i KPackage.


Trinity korzysta z repozytorium PPA for KDE3.5 Maintainers i co widać po działaniach developerów prace nad nową wersją pakietów idą pełną parą. Dziwi mnie, albo raczej jestem pełen podziwu, że projekt jest w tej chwili udziałem tylko kilku osób, którzy jak sami przyznają liczą na wsparcie społeczności czy to w przesyłaniu błędów, czy nadsyłania poprawek. Nie muszę przypominać, że przyszłość projektu zależy od tego czy będzie on używany więc osobom darzącym te środowisko sentymentem bardzo je polecam. Trinity może i nie jest oficjalnym remiksem Ubuntu jednak wszystko wskazuje, że na takie miano powinno zasłużyć.

Obrazy płyt z systemem można znaleźć na stronie:
http://trinity.lv/

Więcej informacji na oficjalnej witrynie:
http://trinity.pearsoncomputing.net/

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo