
Starsza wersja KDE oznaczona numerem 3.5.10 powinna już dawno zakończyć swój żywot trzy lata temu, kiedy developerzy oficjalnie zrezygnowali ze wsparcia dla tego projektu. Jednak można zacytować klasyka, że wieści o jej przedwczesnej wersji zostały mocno przesadzone. KDE 3.5.10 nadal jest oficjalnym środowiskiem takich dystrybucji jak Slax, Backtrack Linux znajduje się też w repozytoriach CentOS'a i stabilnej wersji Debiana. Kubuntu swoją przygodę z KDE 3 zakończył wydaniem 8.10, później został wydany jeszcze Kubuntu Jaunty KDE3 Remix i natym zakończyła się przygoda Kubuntu z tym środowiskiem. Czy aby na pewno?
Temu twierdzeniu zdaje się przeczyć projekt o nazwie Trinity, którego twórcy wykonali kawałek dobrej roboty starając się połączyć najnowsze wydanie Kubuntu 10.04 Lucid Lynx ze środowiskiem KDE 3. Co ciekawe środowisko te w systemie oznaczone jest numerem 3.5.11 i choć zmiany w nim dokonane nie zasługują wg. mnie na aż tak znaczący krok to muszę przyznać, że developerzy w liczbie kilku osób dokonali pewnych znaczących innowacji.
Przegląd zacznijmy może od wyglądu. Jest to element, który jest głównym zarzutem skierowanym w stronę twórców KDE SC 4 przez wielbicieli starszej wersji tego środowiska. W Trinity nie doświadczymy więc Plasmy i Oxygena w zamian otrzymamy styl Qt opart na QtCurve i dekorację okien oraz ikony w stylu Crystal. Wiele osób, które zechcą wypróbować tę dystrybucję zaskoczy zapewne ciekawy motyw Plymouth rozpoczynający start systemu i tapeta Ethais znana z najnowszego wydania KDE SC.
Jednak innowacje nowości nie kończą się w tym miejscu. Autorzy poprawili narzędzia do konfiguracji ekranu, połączeń internetowych, uwierzytelniania (authentication) i poprawili wiele błędów. W przyszłości autorzy zapowiadają już więcej innowacji, które mają być oznaczone wersją 3.5.12.
Wśród programów jakie znajdziemy w Trinity warto wymienić Amaroka (1.4.10), Kopete (0.12.7), Gwenview (1.4.2), Kaffeine (0.8.6), K3b (1.0.5). Oczywiście nie ma co się spodziewać w tej wersji najnowszej wersji ze względu na zależności, ale wielbiciele tego środowiska bardzo cenią starsze wersje tych programów, zwłaszcza Amaroka. Co ciekawe nieliczne programy GNOME użyte w systemie (
Open Office, Synaptic) zostały użyte w najnowszej wersji. Oprócz Synaptyca w systemie spotkamy także inne menedżery pakietów: Adept i KPackage.
Trinity korzysta z repozytorium
PPA for KDE3.5 Maintainers i co widać po działaniach developerów prace nad nową wersją pakietów idą pełną parą. Dziwi mnie, albo raczej jestem pełen podziwu, że projekt jest w tej chwili udziałem tylko kilku osób, którzy jak sami przyznają liczą na wsparcie społeczności czy to w przesyłaniu błędów, czy nadsyłania poprawek. Nie muszę przypominać, że przyszłość projektu zależy od tego czy będzie on używany więc osobom darzącym te środowisko sentymentem bardzo je polecam. Trinity może i nie jest oficjalnym remiksem Ubuntu jednak wszystko wskazuje, że na takie miano powinno zasłużyć.
Obrazy płyt z systemem można znaleźć na stronie:
http://trinity.lv/
Więcej informacji na oficjalnej witrynie:
http://trinity.pearsoncomputing.net/
=-=-=-=-=
Powered by Blogilo