sobota, 1 maja 2010

Wyszukiwarka Google w stylu KDE SC 4.4

Canonical wywołał ostatnio dość burzliwą dyskusję proponując zmianę domyślnej wyszukiwarki Firefoksa z Google na Yahoo!, jednak chyba na skutek protestów wielu użytkowników nagle zmieniło zdanie i Google wróciło na swoje miejsce. Osobiście mi to pasuje, korzystam z wielu usług Google, więc i przeglądarka bardzo mi odpowiada tym bardziej, że jest bardzo dobra w tym co robi najlepiej.Po instalacji Kubuntu 10.04 i instalacji Firefoksa to co zobaczymy zaraz po jego uruchomieniu to strona startowa z wyszukiwarką Google jednak w stylu nawiązującym bardziej do Ubuntu niż naszej wersji systemu. Oczywiście możemy ją zmienić ustawiając jako stronę startową www.google.pl ale nie zaszkodzi i tego elementu Firefoksa dostosować do stylu KDE SC 4.4. Na szczęście istnieje dość prosty sposób aby tego dokonać.


Autorem wtyczki jest Andreas Demmer i muszę przyznać, że wykonał kawał dobrej roboty. Według mnie wyszukiwarka wygląda teraz lepiej niż strona powitalna Konkuerora i świetnie integruje się z Oxygenem. Plugin można zainstalować zarówno w Firefoksie jak i w Chrome (lub Chromium) i korzysta z rozszerzenia Stylish za pomocą którego sprytnie podmienimy natywny styl strony internetowej na własny.

Stylish zainstalujemy pobierając odpowiedni plugin w naszej przeglądarce internetowej:

Firefox:
https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/2108

Chrome:
https://chrome.google.com/extensions/detail/fjnbnpbmkenffdnngjfgmeleoegfcffe

Po instalacji dodatków przeglądarkę musimy restartować i po ponownym uruchomieniu instalujemy następujące pliki:

Firefox/Chrome
http://userstyles.org/styles/27324
http://userstyles.org/styles/27325

jeśli otworzymy powyższe linki z boku powinna pojawić się informacja "zainstaluj za pomocą Stylish". Pierwszy z plików podmieni nam tło strony, a drugi logo Google. Autor proponuje także instalację SearchPreview dla Firefoksa, ponieważ zmiana stylu dotyczy także strony z wynikami wyszukiwania dodatkowe okienka z podglądem wyglądają świetnie. Aby jeszcze lepiej zintegrować wygląd Firefoksa z KDE można skorzystać z dodatku Oxygen KDE, a Chrome korzystając z tego poradnika.

Więcej informacji:
http://kde-apps.org/content/show.php/Google+Web+Search,+KDE+SC+4.4+style?content=122968&PHPSESSID=7cab55a94ecfc49bd0a3cc7bd6b4f3af