wtorek, 8 czerwca 2010

Bespin i ARGB

Bespin ARGB pełna przezroczystość
Po moim ostatnim artykule dotyczącym Bespina dostałem wiele odpowiedzi, które sugerowały mi, że nie opisałem jednej z najważniejszych cech tego stylu, a mianowicie wykorzystywania przez niego przezroczystości za pomocą dodania do podstawowego zestawu kolorów kanału Alfa.
Nie sądziłem, że ten temat będzie miał znaczenie dla artykułu ponieważ opcja ta znajduje się w Bespinie w formie eksperymentalnej i niewielu autorów paczek decyduje się ją włączyć do pakietu instalacyjnego. Dziś pragnę nadrobić te zaległości.


Jak już wcześniej wspomniałem opcji ARGB nie ma w żadnej oficjalnej paczce dla Kubuntu. Osoby, które chciałyby ją przetestować zmuszone są do ściągnięcia najnowszej paczki programu z SVN i kompilacji jej z tych źródeł. Nie jest to za bardzo skomplikowane, ale wymaga wcześniej w zaopatrzenie się w odpowiednie biblioteki i poświęcenie chwili czasu.

Muszę to niestety napisać tłustym drukiem: Instalując w ten sposób pakiet w systemie robimy sobie mały bałagan (którego mam nadzieję unikniemy postępując ściśle wg wskazówek), ponadto jest to pakiet bardzo eksperymentalny i niestabilny, więc nie ręczę za jego poprawne działanie.

Konfigurator z opcją Opacity

Więc jeśli zdecydowałeś się na kontynuowanie tej lektury drogi czytelniku musisz najpierw zaopatrzyć się w odpowiednie biblioteki developerskie i programy potrzebne do zbudowania właściwej paczki. Można je po zakończeniu wszystkich operacji spokojnie usunąć i nie będą zajmowały zbędnego miejsca na dysku.
sudo apt-get install build-essential subversion cmake cmake-curses-gui inkscape imagemagick libx11-dev libxext-dev libice-dev libxft-dev libxau-dev libxpm-dev libxdmcp-dev automoc kdebase-workspace-dev kdelibs5-dev libqt4-dev libqt4-opengl-dev libqt4-phonon-dev libpthread-stubs0-dev libxrender-dev libxfixes-dev
Wszystkie te pakiety nie są wymagane do instalacji samego Bespina ale także dodatków, które opiszę poniżej, tak więc wykonanie tej operacji za jednym razem dużo ułatwi. Teraz powinniśmy już potrafić ściągnąć naszą wersję. Ważna uwaga: po wykonaniu tej operacji katalog ze źródłami wyląduje w katalogu, w którym się obecnie znajdujemy. Gdziekolwiek go byśmy potem nie umieścili wszystkie operacje będą wykonywane wewnątrz jego. Jeśli będziemy chcieli usunąć Bespina do tego czasu musi on pozostać na swoim miejscu, dlatego dla uniknięcia bałaganu sugeruję utworzenie oddzielnego katalogu np. BIN i przejście do niego poleceniem:
mkdir BIN
cd BIN
Potem ściągamy paczkę i przechodzimy do pobranego katalogu ze źródłami:
svn co https://cloudcity.svn.sourceforge.net/svnroot/cloudcity
cd cloudcity
Teraz wykonujemy konfigurację poleceniem:
./configure
Zostaniemy spytani czy chcemy użyć ustawień dla środowiska KDE SC - odpowiadamy "Y" i potem ponownie "Y". Teraz nastąpi jedna z najważniejszych operacji. Na wyświetlonym ekranie przechodzimy strzałkami do linii "ENABLE_ARGB" i enterem zmieniamy "OFF" na "ON". teraz po kolei naciskamy klawisze "c", "c" i "g". Po zakończeniu tych operacji wykonujemy kolejne polecenia:
cd build
make
sudo make install
Bespin jest w tym momencie zainstalowany i gotowy do działania. Pamiętajmy jednak, że jeśli będziemy chcieli się go pozbyć w tym samym katalogu musimy wykonać komendę:
sudo make uninstall
Bespina znajdziemy w Ustawieniach systemowych - Wygląd - Styl/Programy. Tam ustawiamy go i przechodzimy do Konfiguracji. W zakładkach Windows i Menus pojawiły się dodatkowe suwaki, za pomocą których ustawimy odpowiadającą nam przezroczystość. W okienku Exclude wyszczególnione są programy, które nie będą podlegały efektowi.

Już po pierwszej konfiguracji zauważymy, że ustawienie pełnej przezroczystości może i jest efektowne jednak powoduje zlewanie się elementów i napisów z oknami poniżej co bardzo utrudnia przejrzystość. Rozwiązanie dotarło dopiero niedawno (potrzeba przetestowania tego efektu opóźniła publikację tego artykułu).

BeReflected

Cały trik polega na zainstalowaniu specjalnego efektu BeReflected dla KWin, który powoduje dodanie do przezroczystych elementów specjalnej tekstury symulującej blur. Dodatek jest dość świeży więc jeszcze nie dość dopracowany (np powoduje wyświetlenie dodatkowej obwódki wokół okien powiadomień) ale do naszych okien pasuje idealnie co zresztą możecie zobaczyć na ilustracji. Dodatek ściągamy z Kde-look.org i rozpakowujemy w naszym katalogu BIN. otwieramy konsolę w katalogu: bereflected-kwin-fx i tam wykonujemy kolejne operacje:
./configure
cd build
make
sudo make install
Dodatek wyląduje wśród Wszystkich efektów tam jeszcze dokonujemy jego konfiguracji wskazując miejsce, gdzie znajduje się plik z teksturą (domyślna jest w katalogu ze źródłami) ale możemy przy odrobinie wyobraźni i talentu stworzyć własną jeszcze lepiej "kustomizując" styl.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłby blur ale na to musimy poczekać do wydania 4.5. Póki co Bespin nie wspiera tego efektu, jednak łatka może się pojawić w nadchodzących wersjach. Ja jednak natrafiłem na kogoś kto już wykonał ten patch nieoficjalnie. W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować Philipowi Rebohle z Ghany, który po krótkiej korespondencji podesłał mi odpowiedni plik. Chciałbym zaznaczyć, że poprawka jest jeszcze bardzo niedopracowana i u mnie pojawiło się sporo błędów w wyświetlaniu więc polecam go tylko zatwardziałym eksperymentatorom z KDE SC 4.5. Plik window.ccp można pobrać stąd i wkleić go do katalogu cloudcity przed całym procesem kompilacji. W efekcie powinniśmy uzyskać taki widok:

Bespin i blur

Jak przyjrzycie się bliżej ilustracji zauważycie, że linia paska menu nie jest rozmazywana przez blur - to jeden z defektów, aczkolwiek nie ręczę, że nie jest to wina któregoś z efektów KWin lub konfiguracji Bespina. W każdym razie w oficjalnym wydaniu powinno to wyglądać lepiej i muszę przyznać, że bardzo efektownie.

Na zakończenie chciałbym wspomnieć, że artykuł nie powstałby bez pomocy wpisu z bloga, Ubuntu Evolution znajdującego się pod adresem:

http://ubuntuevolution.wordpress.com/2010/01/07/nice-bespin-kde-4-desktop-part-1/

Znajdziecie tam także sposób instalacji ikon Bespina, stylu KDM i Ksplasha. Znajdziecie tam również wiele informacji na temat Bespina.

W którymś z następnych artykułów postaram się przybliżyć konfigurator Bespina, ponieważ jest po angielsku i nie wszyscy rozumieją, oraz budowę pliku konfiguracyjnego.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo