czwartek, 3 czerwca 2010

Bespin - styl z obłoków

Fot. Moja konfiguracja Bespina
Bespin to bardzo oryginalny styl Qt, który jest zaprzeczeniem jakoby KDE SC byłoby tylko lśniące, błękitne i cukierkowe. Jednocześnie jest stylem mało używanym przez użytkowników, którzy wolą się chwalić na zrzutach ekranowych popularniejszym Oxygenem (chociaż styl powstał spod ręki tych samych twórców).


Jak wcześniej napisałem jest to dość oryginalny styl i choć wielu może mu zarzucić wzorowanie się na OSX, nie spotkałem jeszcze żadnej modyfikacji Leo-like idealnie odwzorowującej ten system. Jest też zupełnie odmienny od Oxygena ze swoim monochromatycznym zestawem kolorów i zaokrąglonymi widgetami. Zapraszam więc do zapoznania się z nim i sposobami jego konfiguracji.

W Kubuntu, żeby cokolwiek zrobić z Bespinem należy go najpierw zainstalować:
sudo apt-get install kde-style-bespin
Wraz ze stylem zainstaluje się także pakiet kwin-style-bespin, będący jego dekoratorem okien. Po tej operacji otrzymamy możliwość przełączenia się na ten styl w Ustawieniach systemowych. Także tam znajdziemy menedżer potrzebny do zmiany jego konfiguracji i już na pierwszy rzut oka przekonamy się, że możliwości modyfikacji tego stylu są bardzo szerokie i każdy kto ma odrobinę wyobraźni dostosuje każdy jego element do swoich potrzeb.

Fot. Bespin - motyw Noir

Jeśli nie mamy ochoty na konfigurację, a chcemy przetestować różne ustawienia Bespina możemy skorzystać z bogatej oferty modyfikacji innych użytkowników prezentujących swoje dzieła na KDE-look.org (wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę motywu). Konfiguracje zapisane są w specjalnych plikach tekstowych, którym przed ściągnięciem musimy nadać rozszerzenie .bespin, (przynajmniej w przypadku Firefoksa). Ścieżkę do zapisanego pliku należy podać w menedżerze konfiguracji za pomocą przycisku import. Po chwili powinniśmy mieć załadowany temat na liście.

Tematy dostarczane są z własnym zestawem kolorów jednak możemy dokonać ich modyfikacji za pomocą menedżera konfiguracji kolorów w Ustawieniach systemowych. Jeśli wymyślimy naprawdę ciekawy motyw możemy go zaprezentować na Kde-look.org.

Jak już wspomniałem Bespin lubi szare i monochromatyczne kolory (albo raczej jego użytkownicy je lubią). Nic dziwnego takie kolory nadają przejrzystości interfejsowi, o czym świadczą pozytywne opinie o nowych ikonach tacki systemowej KDE SC 4.5. I właśnie ikony także stanowią o tym stylu. Zestaw ikon Oxygena i ich kolorystyka po prostu zazwyczaj się gryzą z tym stylem. Dlatego powstało wiele zestawów utrzymanych w tonacji dwóch kolorów a zazwyczaj tylko czarnego. Bardzo dobrze komponują się one ze stylem i nadają mu bardzo specyficzny i oryginalny klimat.

Innym ciekawym dodatkiem do stylu jest X-bar (plasma-widget-xbar). Działający tylko w obecności Bespina widget Plasmy jest podobny w działaniu do opisywanego przeze mnie we wcześniejszym poście Menubar (plasma-widget-menubar), którego zadaniem jest przeniesienie paska menu programów KDE na panel. Aplet działa bardzo dobrze i stabilnie w porównaniu do swojego, testowego jeszcze, odpowiednika jednak i on nie ustrzegł się kilku wad. Z oczywistych względów widget powinien być umieszczony na górnym panelu jednak jest on bardzo restrykcyjny co do ilości miejsca na i potrafi wypychać inne widgety umieszczone na tym samym panelu poza zasięg widoczności. Wadą Bespina i X-bara jest brak współpracy z aplikacjami innymi niż natywne dla KDE więc tu musimy zadowolić się tylko podobnym zestawem kolorów.

Fot. Motywy Leo-like

Mam nadzieję, że tym krótkim wpisem zachęciłem co niektórych do przyjrzenia się bliżej temu stylowi i co niektórzy użytkownicy twierdzący, że KDE jest zbyt cukierkowe zmienią zdanie jak zobaczą efekty jakie umożliwia Bespin. Motywem do napisania tego artykułu był pewien pomysł w mojej głowie czy nie zasugerować ten styl chłopcom z Canonical jako natywny dla przyszłej wersji Kubuntu. Skoro Ubuntu zmierza wyglądem do OSX, Bespin byłby ciekawym rozwiązaniem dl KDE-lubnej wersji tego systemu.

Tipsy (dawno nie było):
  • Nazwa Bespin inspirowana jest planetą i Miastem w Chmurach leżącej na Zewnętrznych Rubieżach, gdzie Dart Vader powiedział Lukowi Skywalkerowi, że jest jego ojcem :)
  • Nuno Pinheiro zapowiedział, że pracuje nad nową wersją Oxygena i nowym stylem Qt dla niego, którego niektóre elementy będą podobne do Bespina.
=-=-=-=-=
Powered by Blogilo