![]() |
Fot. Moja konfiguracja Bespina |
Jak wcześniej napisałem jest to dość oryginalny styl i choć wielu może mu zarzucić wzorowanie się na OSX, nie spotkałem jeszcze żadnej modyfikacji Leo-like idealnie odwzorowującej ten system. Jest też zupełnie odmienny od Oxygena ze swoim monochromatycznym zestawem kolorów i zaokrąglonymi widgetami. Zapraszam więc do zapoznania się z nim i sposobami jego konfiguracji.
W Kubuntu, żeby cokolwiek zrobić z Bespinem należy go najpierw zainstalować:
sudo apt-get install kde-style-bespinWraz ze stylem zainstaluje się także pakiet kwin-style-bespin, będący jego dekoratorem okien. Po tej operacji otrzymamy możliwość przełączenia się na ten styl w Ustawieniach systemowych. Także tam znajdziemy menedżer potrzebny do zmiany jego konfiguracji i już na pierwszy rzut oka przekonamy się, że możliwości modyfikacji tego stylu są bardzo szerokie i każdy kto ma odrobinę wyobraźni dostosuje każdy jego element do swoich potrzeb.
Fot. Bespin - motyw Noir
Jeśli nie mamy ochoty na konfigurację, a chcemy przetestować różne ustawienia Bespina możemy skorzystać z bogatej oferty modyfikacji innych użytkowników prezentujących swoje dzieła na KDE-look.org (wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę motywu). Konfiguracje zapisane są w specjalnych plikach tekstowych, którym przed ściągnięciem musimy nadać rozszerzenie .bespin, (przynajmniej w przypadku Firefoksa). Ścieżkę do zapisanego pliku należy podać w menedżerze konfiguracji za pomocą przycisku import. Po chwili powinniśmy mieć załadowany temat na liście.
Tematy dostarczane są z własnym zestawem kolorów jednak możemy dokonać ich modyfikacji za pomocą menedżera konfiguracji kolorów w Ustawieniach systemowych. Jeśli wymyślimy naprawdę ciekawy motyw możemy go zaprezentować na Kde-look.org.
Jak już wspomniałem Bespin lubi szare i monochromatyczne kolory (albo raczej jego użytkownicy je lubią). Nic dziwnego takie kolory nadają przejrzystości interfejsowi, o czym świadczą pozytywne opinie o nowych ikonach tacki systemowej KDE SC 4.5. I właśnie ikony także stanowią o tym stylu. Zestaw ikon Oxygena i ich kolorystyka po prostu zazwyczaj się gryzą z tym stylem. Dlatego powstało wiele zestawów utrzymanych w tonacji dwóch kolorów a zazwyczaj tylko czarnego. Bardzo dobrze komponują się one ze stylem i nadają mu bardzo specyficzny i oryginalny klimat.
Innym ciekawym dodatkiem do stylu jest X-bar (plasma-widget-xbar). Działający tylko w obecności Bespina widget Plasmy jest podobny w działaniu do opisywanego przeze mnie we wcześniejszym poście Menubar (plasma-widget-menubar), którego zadaniem jest przeniesienie paska menu programów KDE na panel. Aplet działa bardzo dobrze i stabilnie w porównaniu do swojego, testowego jeszcze, odpowiednika jednak i on nie ustrzegł się kilku wad. Z oczywistych względów widget powinien być umieszczony na górnym panelu jednak jest on bardzo restrykcyjny co do ilości miejsca na i potrafi wypychać inne widgety umieszczone na tym samym panelu poza zasięg widoczności. Wadą Bespina i X-bara jest brak współpracy z aplikacjami innymi niż natywne dla KDE więc tu musimy zadowolić się tylko podobnym zestawem kolorów.
Fot. Motywy Leo-like
Tipsy (dawno nie było):
- Nazwa Bespin inspirowana jest planetą i Miastem w Chmurach leżącej na Zewnętrznych Rubieżach, gdzie Dart Vader powiedział Lukowi Skywalkerowi, że jest jego ojcem :)
- Nuno Pinheiro zapowiedział, że pracuje nad nową wersją Oxygena i nowym stylem Qt dla niego, którego niektóre elementy będą podobne do Bespina.
Powered by Blogilo