sobota, 12 czerwca 2010

Digikam 1.3.0 dostępne już dla Kubuntu

Digikam to program, który darzę dużym szacunkiem. Jeszcze kiedy nikomu nie śniło się o KDE SC 4.x, program ten stał u mnie obok K3b i Amaroka w środowisku GNOME. Teraz kiedy używam już Kubuntu nie mogło zabraknąć w nim też tej aplikacji, która według mnie jest czymś co każdy fotograf amator powinien mieć na swoim dysku i tu muszę przyznać, że slogan developerów Zarządzaj swoimi fotografiami jak profesjonalista jest całkowicie na miejscu.Digikam powstało przede wszystkim by w prosty sposób tworzyć albumy z naszymi fotografiami i wygodnie nimi zarządzać. Z biegiem czasu zyskało też wiele wtyczek, wchodzących w skład Kipi-plugins, które rozszerzają jego podstawowe właściwości o możliwość importu i eksportu zdjęć na różne serwisy internetowe, oznaczanie zdjęć (np. geolokalizacja) i wiele innych. Bardzo duże znaczenie mają też narzędzia do edycji i poprawiania fotografii, które może nie dorównują analogicznym narzędziom GIMPa ale dla kogoś kto chce tylko poprawić kilka szczegółów są bardzo wygodne.


Nowe wydanie nie przynosi szczególnie przełomowych nowości w programie. Bardzo ucieszyła mnie możliwość dodawania znaków wodnych w trybie Menedżera kolejki dzięki czemu oznaczenie grupy zdjęć jest teraz dziecinnie proste. Zmieniono też interfejs dla Baz danych, który pozwala teraz dołączyć do programu interfejsy MySQL i SQlite. Dodano także możliwość zmiany nazw plików na podstawie wartości Baz danych. Trochę utrudnienia osobom instalującym ze źródeł sprawiła aktualizacja zależności libkdraw i libkexiv2 do wersji 1.1.0. Nie bez znaczenia jest także poprawa ponad 78 znalezionych błędów, które były głównym motorem wydania nowej wersji. Wraz z wydaniem Digikam wydano także Kipi-plugins 1.3.0, czyli zestaw dodatków obsługiwany także przez takie programy Gwenview, KPhotoAlbum i Showimg, w których także poprawiono wiele niedoróbek.

Na zakończenie chciałbym zaprezentować parę minut mojej pracy w programie nad poprawą niedoświetlonego zdjęcia. Wystarczyło pobawić się trzema suwakami, aby uzyskać całkiem zadowalający efekt:


Aby zainstalować Digikam 1.3.0 w Kubuntu 10.04 należy dodać repozytorium:
sudo add-apt-repository ppa:philip5/kde44
Pamiętając o tym, że program korzysta z zależności dostarczanych z repozytorium kubuntu-backports.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo