wtorek, 29 czerwca 2010

Face Detector, czyli tagowanie twarzy

Jako amator fotografii nie mogłem nie wspomnieć o tej opcji na łamach bloga. Face Detector (Wykrywanie twarzy) powstaje głównie z myślą o DigiKam ale będzie go można używać także w innych programach tego typu np. KPhotoAlbum, GwenView, a nawet Krita.Całość opiera się o nową bibliotekę dla KDE libkface. Biblioteka zresztą nie jest aż tak bardzo nowa bo prace nad nią rozpoczęły się już dawno temu, a jej autorem jest Alex Jironkin. Prace nad nią rozpoczęły się jednak od nowa po tegorocznym GSoC, a pomysł jej rozwinięcia zgłosił student Aditya Bhatt.

Potrzeba stworzenia takiej biblioteki istniała w KDE już od dawna, a jej brak był jednym z czołowych błędów raportowanych na Bugzilli. Podobne rozwiązania istnieją już w takich programach jak Google Picasa oraz iPhoto od Apple. Biblioteka umożliwia wykrywanie twarzy na zdjęciach umieszczonych w programach do tworzenia albumów i daje możliwość otagowania ich np. pod kontem imion i nazwisk osób na nich umieszczonych, dzięki czemu możliwe będzie szybsze wyszukanie zdjęć, na których znajduje się szukana przez nas osoba.

Ale to tylko jedna z głównych funkcji. Autorzy chcą także wykorzystać bibliotekę libkface do innych celów. Jednym z pomysłów jest integracja z Akonadii, dzięki czemu łatwiejsze będzie uzupełnienie kontaktów zapisanych w programach kategorii PIM o avatar korzystający ze zdjęcia osoby z naszego albumu.

Nowa biblioteka ma być ponadto multiplatformowa, dzięki przeportowaniu z qmake do CMake. Odnotowano już skuteczną próbę implementacji jej w systemie OSX.

Cieszę się, że deweloperzy KDE dbają o potrzeby swoich użytkowników zamiast zajmować się nikomu niepotrzebnymi bajerami. Dla mnie, któremu digiKam umożliwiło zapanować nad bałaganem z przeogromna kolekcją zdjęć, ten dodatek jeszcze bardziej ułatwi zarządzanie zbiorem na dysku.

Więcej informacji:
http://adityabhatt.wordpress.com/
http://libface.sourceforge.net/file/Home.html