Potrzeba stworzenia takiej biblioteki istniała w KDE już od dawna, a jej brak był jednym z czołowych błędów raportowanych na Bugzilli. Podobne rozwiązania istnieją już w takich programach jak Google Picasa oraz iPhoto od Apple. Biblioteka umożliwia wykrywanie twarzy na zdjęciach umieszczonych w programach do tworzenia albumów i daje możliwość otagowania ich np. pod kontem imion i nazwisk osób na nich umieszczonych, dzięki czemu możliwe będzie szybsze wyszukanie zdjęć, na których znajduje się szukana przez nas osoba.
Ale to tylko jedna z głównych funkcji. Autorzy chcą także wykorzystać bibliotekę libkface do innych celów. Jednym z pomysłów jest integracja z Akonadii, dzięki czemu łatwiejsze będzie uzupełnienie kontaktów zapisanych w programach kategorii PIM o avatar korzystający ze zdjęcia osoby z naszego albumu.
Nowa biblioteka ma być ponadto multiplatformowa, dzięki przeportowaniu z qmake do CMake. Odnotowano już skuteczną próbę implementacji jej w systemie OSX.
Cieszę się, że deweloperzy KDE dbają o potrzeby swoich użytkowników zamiast zajmować się nikomu niepotrzebnymi bajerami. Dla mnie, któremu digiKam umożliwiło zapanować nad bałaganem z przeogromna kolekcją zdjęć, ten dodatek jeszcze bardziej ułatwi zarządzanie zbiorem na dysku.
Więcej informacji:
http://adityabhatt.wordpress.com/
http://libface.sourceforge.net/file/Home.html