czwartek, 17 czerwca 2010

Fancy Tasks - dock dla KDE

Ostatnio starałem się unikać wszelkiego rodzaju docków, ale z czasem stwierdziłem, że układ elementów Pulpitu a'la OSX jest bardzo wygodny i intuicyjny. Początek tej fascynacji wziął się od zainteresowania pluginami typu menu-bar, które niesamowicie ułatwiają użytkowanie systemu.


Niestety w moim przypadku bespinowy X-Bar ma tendencję do okupowania znacznej przestrzeni na panelu więc pojawił się problem przeniesienia menedżera zadań w inne miejsce. Oczywiście w grę może wchodzić tylko drugi panel ale to prowadzi do zajęcia przestrzeni ekranu, którą chciałbym zaoszczędzić właśnie dzięki X-Barowi. Z pomocą przychodzą tu docki ale Daisy, której do tej pory używałem, jest głównie dockiem na aktywatory w związku z czym zainteresowałem się Fancy Tasks.


Fancy Tasks można z powodzeniem porównać do takich apletów jak dock OSXa, czy AVN i posiada większość ich funkcji. Dla mnie jednak jego największą zaletą jest to, że jest związany ze środowiskiem KDE SC i przede wszystkim to, że jest plasmoidem co rozszerza jego funkcje. Jego autorem jest Emdek, którego zasługi dla KDE na tym programie się nie kończą. Fancy Tasks jest nadal rozwijany przez autora, który stara się go obecnie dostosować do najnowszej wersji KDE w wersji 2.0 i zaopatrzyć w nowe funkcje. Póki co możemy się cieszyć wersją 1.0.0 w repozytorium Kubuntu 10.04 LTS. Aby zainstalować program wystarczy więc wpisać polecenie:
sudo apt-get install plasma-widget-fancytasks
Jak już wcześniej wspomniałem możliwości konfiguracyjne Fancy Tasks są ogromne. Jako plasmoid można go umieścić na panelu, gdzie uzyskuje funkcjonalność podobną Taskbara z Windows7, łącząc dock z aktywatorami z podglądem otwartych okien. Tutaj niestety aktywacja ikony z programem przenosi ją do działu zadań, czyli rozwiązanie nie jest takie samo jak w Windows, ponieważ utrudnia to ponowne otwarcie programu w nowym oknie, które możliwe się staje tylko z menu kontekstowego lub w moim przypadku za pomocą Lancelota. Druga opcja to umieszczenie Fancy Tasks bezpośrednio na pulpicie jako widgetu Plasmy, jednak wydaje mi się, że najodpowiedniejsza jest trzecia opcja, czyli ustawienie go bezpośrednio jako panel. Różnica pomiędzy obiema tymi opcjami polega na tym, że w tej ostatniej otrzymujemy dodatkowo kilka cech charakterystycznych dla panela, czyli zmiana rozmiaru, przypisanie do krawędzi i auto-ukrywanie. I właśnie w tej postaci Fancy Task wylądował na moim Pulpicie.


Ikony rozmieszczone są w trzech działach oddzielonych separatorami. Pierwszy to typowy dock, gdzie umieszczamy aktywatory do najczęściej używanych przez nas programów. Aktywowanie ikony programu przenosi ją do strefy zadań, gdzie możemy uzyskać podgląd w postaci miniaturki z podglądem otwartego okna, możliwe jest także grupowanie okien, krótko mówiąc ten sektor przejmuje właściwości takich widgetów jak Menedżer zadań lub Smooth Tasks. Trzecia grupa to strefa prac, wędrują tu aktywatory, które wykonują jakieś zadanie np. Dolphin podczas kopiowania plików, przy czym możliwe jest podgląd stanu aktualnie wykonywanej pracy.

Jeśli chodzi o wygląd to tu też Fancy Tasks nie ma się czego wstydzić. Co prawda brakuje predefiniowanych zestawów ikon (tylko systemowe) ale istnieje możliwość zmiany tematu tła z możliwością własnej twórczości w postaci grafiki wektorowej. Ikonom można przypisać też kilka różnych sposobów animacji min. odbijanie się, powiększenie, mruganie, obracanie się, jarzenie, blaknięcie.

Podsumowując: Fancy Tasks zagości chyba jakiś czas dłużej na moim Pulpicie. Dzięki niemu znacznie ułatwiłem sobie pracę i zachęcam wszystkich do wypróbowania tego narzędzia.

Więcej informacji:
http://kde-look.org/content/show.php/Fancy+Tasks?content=99737