wtorek, 8 czerwca 2010

Fluffy Linux, czyli widzę różowe króliki!

Ostatnio z wielkim zainteresowaniem czytałem masę informacji na temat Fluffy Linux i to nie z powodu tego, że nagle zacząłem widzieć Świat różowymi kolorami, po prostu zdałem sobie sprawę jak bardzo ciekawa jest to dystrybucja.
Tym bardziej dziwię się Adrianowi, że w swoim wpisie na temat Fluffy Linuksa popisał się brakiem obiektywności i ulegania skłonnościom do zapewnienia sensacyjnych artykułów nawet kosztem treści merytorycznej tematu. Ale zacznijmy od początku.


Fluffy Linux wziął swój początek od stylu nazwanego nomen-omen Fluffy Bunny, który nie był dość popularny wśród użytkowników ale miał jedną zasadniczą cechę był szalenie dobrze dopracowany i ekstremalnie zmodyfikowany jeśli chodzi o style Plasmy. Każdy kto choć trochę babrał się w grafice wektorowej wie, że trzeba posiadać sporo umiejętności aby wykonać taki temat. Nawiasem mówiąc, temat znalazł się w rankingu 12 ciekawych tematów graficznych Plasmy na Ubucentrum.net. Temat ten wpadł w oko developerom Kubuntu, którzy wykorzystali go do sprawdzenia nowych możliwości kompozycji tematów w nadchodzącym KDE SC 4.5. Początkowo w formie żartu, potem już jako przyszła dystrybucja przeznaczona dla dzieci i młodych nastolatek wydaje się być najlepszą okazją aby przekazać idee świata Linuksa właśnie temu targetowi.


Co ciekawe dystrybucja  ma zawierać takie komponenty KDE jak Parley (nauka słówek), kdegames (rozrywka) i Kopete (komunikacja), czyli łączyć przyjemne i pożyteczne z odrobiną zabawy. Będzie budowany też na bazie Kubuntu, więc w miarę prostej dystrybucji jaką ma do zaoferowania świat Linuksa. Sam osobiście ostrzę zęby na tę dystrybucję, bo mam w rodzinie parę małolatów, którym ten system na pewno przypadnie do gustu (może tylko tapetę zmienią na bardziej kawai).

PS.1. Właśnie zdałem sobie sprawę, że używam od jakiegoś czasu, do robienia notatek, długopisu mojej dziewczyny, różowego z różowymi wstążeczkami firmy AVON, o dziwo pisze on na niebiesko, na jego wady techniczne też nie narzekam :)

PS. 2. Zwróćcie uwagę na przyciski dekoratora okien, czyżby "rewolucja" czekała także Kubuntu?

Więcej informacji o projekcie można dowiedzieć się z oficjalnego kanału Facebooka, Gitourius, gdzie można pobrać źródła i kanału na Identi.ca.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo