poniedziałek, 14 czerwca 2010

Garshasp - nowa gra także dla Linuksa

Garshasp to bohater perskiej mitologii, który za sprawą irańskiego studia Fanfazar Game Studios ma szansę stanąć w szranki o miejsce ulubionego bohatera świata Persji ze swoim wyidealizowanym odpowiednikiem, czyli Księciem Persji. Już na pierwszy rzut oka widać zresztą, że obie gry wiele łączy, chociaż Garshasp ma być bardziej nastawiony na walkę niż skakanie po ścianach i inne karkołomne ewolucje jak jego konkurent. Ponadto Garshasp jest z krwi i kości zawodowym pogromcą potworów więć chyba bliżej mu charakterem do naszego Wiedźmina niż jednego z bohaterów Baśni Tysiąca i jednej Nocy.

Premiera gry prawdopodobnie już niedługo. Developerzy starają się jeszcze o podpisanie odpowiednich umów z dystrybutorami aby móc swoje dzieło udostępnić także w Europie i reszcie świata. Gra będzie dostępna zarówno na systemy Windows jak i dystrybucje Linuksa. W tym drugim przypadku nie zaważyła jednak rosnąca popularność systemów ze znaczkiem pingwina ale to, że gra została prawie całkowicie skonstruowana za pomocą otwarto-źródłowych narzędzi.


Za podstawę do stworzenia gry posłużył silnik Ogre3D, Boost library, OpenAL oraz WxWidgets do konstrukcji map. Ponadto gra ma korzystać także z silnika symulacji fizycznych Nvidia PhysX. Jak widać po podanych komponentach i co widać na screenach i filmie można stworzyć jednak całkiem przyzwoitą grę, którą można uruchomić także na platformie Linux i to bez pomocy Wine. Ponadto wymagania sprzętowe dla gry też mają być niewysokie.


Pozostaje nam więc tylko czekać na oficjalną premierę i mieć nadzieję, że gra spowoduje, że developerzy spojrzą przychylniej także na OSy z pingwinem w tle.

Więcej informacji:
http://garshasp.com/