poniedziałek, 28 czerwca 2010

Grouping Desktop - porządek z Plasmoidamy

Ostatnio bardzo rzadko bawiłem się w dodawanie nowych plasmoidów. Szczerze mówiąc to te podstawowe dodawane do panela całkowicie wystarczały mi do codziennej pracy. Dużą przeszkodą było też dla mnie chaotyczne rozmieszczanie plasmoidów na dość małej powierzchni ekranu i brak możliwości sensownego rozmieszczenia ich w dużej ilości.

Oczywiście tu pomocne może być stworzenie każdego pulpitu z oddzielnym zestawem elementów ale tu dochodzi trudność z dłuższym wyszukiwaniem potrzebnego plasmoidu po wszystkich Pulpitach. Ideałem dla mnie byłaby opcja zastosowana w Kubuntu Netbook Remix, gdzie pulpit dla Plasmoidów stanowi oddzielny ekran (newspaper) z możliwością przewijania w dół. Ponadto widgety w takim zestawie rozmieszczane są według siatki co pozwala na lepsze i uporządkowane rozmieszczenie ich na ekranie.

W pewnym sensie, podobne opcje do opisanych wyżej oferuje Grouping Desktop. Program jest nową Aktywnością pulpitu (Działanie pulpitu), która pozwala na pogrupowanie obecnych na Pulpicie widgetów wewnątrz przeznaczonych do tego celu ramek. Występują one w trzech rodzajach:

Floating group - jest to rodzaj grupy, pozwalający na rozmieszczenie widgetów Plasmy w sposób dowolny tak jak to mieliśmy do tej pory. Widgety mogą zachodzić na siebie i można dowolnie zmieniać ich rozmiar, jednak przesunięcie grupy w inne miejsce na pulpicie wpływa na wszystkie plasmoidy należące do niej.

Grid group - czyli siatka plasmoidów. Plasmoidy zostają rozmieszczone według ustalonego porządku, tracą w tym momencie możliwość zmiany rozmiaru, który dokonuje się poprzez przesunięcie krawędzi siatki i taka zmiana wpływa na sąsiadujące ze sobą elementy.

Stacking group - jedna z najciekawszych możliwości grupowania. Pozwala na łączenie ze sobą widgetów w stosy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla plasmoidów nalężących do podobnej kategorii np. Monitory systemu. Naciśnięcie plazmoidu leżącego na dole stosu przenosi go na wierzch.

Oczywiście istnieje także możliwość dodania jednej grupy do drugiej, która jeszcze bardziej zwiększa możliwości konfiguracyjne. Osoby, które nie rozumią jeszcze o co chodzi zapraszam do obejrzenia poniższego filmu, który mam nadzieję najlepiej rozjaśni cały system działania Grouping Desktop.


Program jest dość świerzy, właśnie ukazała się jego odsłona 1.0 RC1, pomimo tego zachowuje się dość stabilnie, a powstałe błędy są raczej wynikiem niedopracowania elementu Działania pulpitu przez developerów KDE SC. Niestety nie znalazłem żadnych paczek pozwalających na łatwą instalację w systemie ale instalacja ze żródeł w tym przypadku nie sprawia wielkich trudności (polecam mój wcześniejszy poradnik).

Upewnijmy się najpierw czy mamy zainstalowane odpowiednie pakiety do kompilacji:
sudo apt-get install build-essential cmake kdebase-workspace-dev
Po czym ściągamy paczkę ze żródłami ze strony kde-look.org i rozpakowujemy ją do katalogu, w którym wykonamy proces kompilacji. Nie zaleca się robienie tego w katalogu Home lub Pulpicie ponieważ katalog musi pozostać cały czas nienaruszony do momentu późniejszego odinstalowania programu. Ja do tego celu utworzyłem specjalny katalog BIN w katalogu domowym i do niego rozpakowałem paczkę ze źródłami. Następny krok to przejście do katalogu z rozpakowanymi źródłami i otwarcie w tym miejscu konsoli (można to zrobić z poziomu Dolphina wybierająć w nim Narzędzia - Otwórz terminal). Teraz wystarczy wpisać po kolei polecenia:
mkdir build
cd build
cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=$(kde4-config --prefix) ../
make
sudo make install
... i gotowe.

Grouping desktop aktywujemy klikając na Pulpicie prawym przyciskiem myszy i wybierając Ustawienia: Działanie pulpitu, tam w zakładce działanie wybieramy Typ: GroupingDesktop i od tej pory mamy dostępną opcję wstawiania grup pod prawym przyciskiem myszy.

Jeśli chodzi o moje zdanie program jest bardzo ciekawym narzędziem, pozwalającym na jeszcze bogatszą konfigurację pulpitu KDE. Polecam go zwłaszcza osobom, które lubią mieć na Pulpicie dużo widgetów, a nie chcą przy tym sporego bałagunu.

Więcej na:
kde-look.org