poniedziałek, 28 czerwca 2010

KDE SC 4.5 RC1 już dostępne

Developerzy KDE SC poinformowali o wydaniu pierwszej wersji kandydującej do wydania tego środowiska oznaczonej numerem 4.5 RC1 (4.4.90) i nazwą kodową Coppu. Wydanie te kończy proces dodawania nowych elementów do środowiska co oznacza, że od tel pory poprawiane będą tylko błędy i nanoszone poprawki do aktualnego oprogramowania.
KDE SC 4.5 nie zapowiada zbyt rewolucyjnych zmian w stosunku do poprzednich wydań. Co prawda jest kilka widocznych i efektownych zmian np. blur, tacka systemowa (monochromatyczne ikony) i usprawnione powiadomienia ale można zauważyć, że te wydanie skupia się raczej na poprawieniu stabilności, szybkości działania i dopracowaniu już istniejących elementów. Według mnie jest to duży krok naprzód i świadczy o tym, że deweloperzy zmienili podejście do rozwoju swojego dzieła. Od czasu wydania wersji Beta2 zostały raportowane 1233 nowe błędy, a 1165 zostało naprawionych co świadczy o bardzo szybkim rozwoju prac.

Do czasu wydania stabilnej wersji (4 sierpnia 2010) czeka nas jeszcze druga wersja kandydująca mająca się ukazać 7 lipca (data może ulec zmianie). Prawie równocześnie z wydaniem środowisko zawitało także do repozytorium Beta Kubuntu, które możemy dodać poleceniem:

sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/beta

KDE 4.5 RC1 jest także dostępne dla openSUSE poprzez repozytorium UNSTABLE (KDE Trunk).

Więcej informacji:
http://kde.org/announcements/announce-4.5-rc1.php