czwartek, 3 czerwca 2010

KOffice 2.2 już w Kubuntu

Kilka dni temu deweloporzy KOffice poinformowali o wydaniu stabilnej wersji najnowszego wydania tego programu. Moja recenzja jest więc trochę opóźniona, ponieważ chciałem bliżej przyjrzeć się zmianom wprowadzonym w nowym wydaniu. Teraz pakiet zawitał także do repozytorium Kubuntu, więc każdy użytkownik może sam przetestować co nowego otrzymamy instalując ten pakiet.Pakiet biurowy KOffice przeszedł dość długą drogę do jego obecnego kształtu. Początkowo autorzy borykali się z trudnościami przeportowania tego zestawy programów biurowych na grunt KDE SC 4. Można więc zasugerować, że jest to w tej chwili dość młody program i z tego powodu wiele jeszcze brakuje mu do jego najbliższego konkurenta, czyli Open Office. Być może to sprawiło, że developerzy Kubuntu woleli ten drugi pakiet w dotychczasowych wydaniach systemu. Teraz sytuacja zdaje się odwracać i wraz z najnowszą wersją KOffice pojawiły się plany co do jego obecności w przyszłym wydaniu Kubuntu 10.10.

To co sprawiło, że wielu spojrzało przychylnym okiem na ten pakiet to przede wszystkim poczynione zmiany jakie zaszły na przestrzeni pół roku prac nad nim. Czas więc przyjrzeć się bliżej nowościom zaimplementowanym w nowym KOffice.

Rozwojem programów z zestawu KOffice żywo interesuje się Nokia nie szczędząca dotacji na jego rozwój. Ma to związek z przeglądarką dokumentów MS Office w najnowszych modelach telefonów tej firmy, która korzysta właśnie z narzędzi KOffice zaprojektowanych w tym celu. I właśnie ten element zyskał najwięcej nowych implementacji. Chodzi głównie o import dokumentów w najnowszym formacie MS Office i bezstratne przeglądanie ich programach pakietu dla KDE SC. Poprawiono więc możliwość obsługi plików DOC i DOCX dla KWord, jak również obsługę metadanych RDF do wymogów OpenDocument 1.2. Odpowiednik programu MS Exel, czyli KSpread poprawniej importuje format XLSX, KPresenter - PPTX (MS Power Point). Powróciła też opcja poprawiania i sprawdzania pisowni, przydatna zwłaszcza w KWord, jednak puki co pozostaje u mnie nieaktywna.

Dość głośno zapowiadano powrót do pakietu programu Kexi, służącego do sprawnego zarządzania i tworzenia baz danych (odpowiednik MS Access). Program bardzo dobrze znany jest użytkownikom KDE3, a prace nad jego wersją dla KDE SC 4 trwały ponad 3 lata.

Warto zwrócić też uwagę na ciekawy program Krita, który otrzymuje dość pochlebne opinie od wielu użytkowników. Program łączy ze sobą opcję tworzenia grafiki rastrowej przy wykorzystaniu wielu narzędzi sprawiających, że nasze rysunki nabierają bardzo ciekawego artystycznego charakteru. W nowym wydaniu usprawniono min. opcję ustawień dla pędzli i wiele innych. Poprawiono też obsługę przez ten program formatów XCF, JPEG2000 i OpenEXR.

Wydanie 2.2 KOffice jest nowy framework pozwalający na nadawanie efoktów kształtom i będący obsługiwany w większości programów w zestawie. Na razie zaimplementowano tylko (aż?) 11 ale liczba ich ma wzrosnąć w przyszłości. Programem najobszerniej wykorzystującym tę funkcję będzie Karbon, program do edycji grafiki wektorowej.

Aby zainstalować pakiet KOffice w Kubuntu 10.04 należy odblokować repozytorium backportów Lucida lub je dodać do listy repozytoriów :

deb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid-backports main restricted universe multiverse
deb-src http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid-backports main restricted universe multiverse

Więcej informacji na temat zmian w najnowszym wydaniu KOffice przeczytamy w oficjalnym ogłoszeniu,oraz szczegółowym changelogu.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo