czwartek, 3 czerwca 2010

Kubuntu 10.10 MM Alfa1 - pierwsze spojrzenie

Dziś postanowiłem przetestować najnowsze wydanie Kubuntu, co prawda jeszcze w wersji testowej, ale muszę przyznać, że w porównaniu z analogicznym wydaniem poprzedniej wersji jest duży krok w kwestii stabilności systemu.Niestety nie zdecydowałem się jeszcze na normalną dyskową instalację i do przeglądu systemu użyłem VBoxa. Ma to niestety swoje wady ale pozwala na ogólny podgląd kształtu systemu bez dużej interwencji w partycje na dysku. Więc przejdźmy do opisu.

W obecnej chwili ciężko mówić o dużych zmianach jeśli chodzi o zmiany w nowym Kubuntu. Nie została jeszcze dodana, żadna nowość, a wiele narzędzi z poprzedniego wydania nie jest jeszcze zaimplementowana przez zmiany w nowej wersji środowiska KDE SC i to właśnie ono może zmotywować niektórych do zapoznania się z tym wydaniem. Na szczęście instalator nie wykazuje większych błędów i sama instalacja przebiega bez problemów.


Jak wiemy w Mavericku będziemy mieli przyjemność obcowania z KDE SC 4.5. Można powiedzieć, że wydanie Alfa1 Kubuntu to tylko wersja alternate z pakietami nowego środowiska. Oczywiście nie ma co się tu spodziewać w tej chwili stabilnej wersji tego środowiska, które znajduje się jeszcze w wersji rozwojowej. Często zdarzają się krasze, choć jak wspomniałem rzadziej niż pół roku temu. Wiele narzędzi też wyróżnia się licznymi błędami np. moduł dodawania nowych elementów interfejsu. Brakuje też wielu widgetów min. Widok katalogu. Więc odradzam instalowanie tej wersji jako głównego systemu.

Pozytywnie zaskoczyła mnie nowa tacka systemowa. Jest teraz bardzo przejrzysta (dzięki nowym ikonom i wygodna w użytkowaniu). Bardzo zaskoczył mnie też efekt blur. Wygląda pięknie, choć na sterownikach własnościowych nie można uzyskać głębszego rozmycia.


Osoby testujące Alfę zapewne zwrócą też uwagę na zmienione elementy w Ustawieniach systemowych. Usunięto kartę zaawansowane, niektóre działy rozdzielono, a niektóre zostały włączone do innych. Pojawił się też nowy menedżer wyboru dekoratora okien, który ułatwia nam wybór odpowiedniego zainstalowanego już tematu.

Bardzo dobrze dopracowano konfigurator tworzenia nowych Działań (Aktywności) Pulpitu. Teraz jest on wygodny, nie posiada tak dużo błędów jak poprzednik i mam nadzieję, że zachęci do korzystania z tej opcji.

Oczywiście w tak krótkim czasie ciężko jest wyrobić sobie opinię o systemie, który zresztą znajduje się jeszcze we wczesnej fazie produkcji, jednak jeśli ktoś chciałby sam zrobić sobie przegląd zmian w Kubuntu 10.10 Alfa1 zapraszam do ściągnięcia obrazów płyt ze strony:

http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/releases/maverick/alpha-1/

Dostępna jest także wersja dla Kubuntu Netbook Remix.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo