czwartek, 24 czerwca 2010

Mandriva znalazła sponsora

Mandriva jest dystrybucją, która budzi moją szczególną sympatię, pomimo tego, że jej nie używam. Powodem mojej sympatii jest duże wsparcie dla środowiska KDE SC przez ten system, jest to też pierwszy Linux, który spotkałem na swojej drodze. Pierwszy raz zobaczyłem ten system kilka lat temu na poleasingowym komputerze HP zakupionym przez kolegę i już wtedy zwrócił moją uwagę świetnie dostosowanym Pulpitem KDE3 o wiele przyjemniejszym niż w XP. niestety wtedy, z braku internetu, nie dało się tego systemu dostatecznie przystosować do potrzeb kolegi i chcąc nie chcąc na kompie zawitał XP.Przygodę z Linuksem kontynuowałem już później. Pechowo dla Mandrivy wyszukiwarka w internecie wskazała mi wtedy Ubuntu jako najlepszy system dla początkujących :) i tak drogą ewolucji teraz jest Kubuntu, chociaż Mandriva też uchodzi za bardzo prosty system dla początkujących. Dlatego z wielką przykrością obserwowałem informacje o dużych kłopotach finansowych dystrybucji.


Teraz jednak wszystko zdaje się być na jak najlepszej drodze, gdyż po wielu negocjacjach szef projektu Arnaud Laprévote poinformował o znalezieniu inwestora, który zgodził się przeznaczyć wkład finansowy na rozwój systemu oraz zaproponował plan rozwoju na przyszłość. Niestety w związku z zawartą umową osoba inwestora nie została ujawniona publicznie, choć wcześniej ujawniono o prowadzeniu rozmów ze spółkami: LightApp i Linagora.

Ze swojej strony życzę Mandrivie szybkiego rozwoju pod nowym patronatem i mam nadzieję, że jej tradycje szybko nie znikną ze świata open source.