środa, 9 czerwca 2010

Microsoft Office w Chmurach

fot. OMG!Ubuntu
Aplikacje dostępne w chmurze od jakiegoś czasu są tematem wielu dyskusji. Z jednej strony użytkownicy mogą mieć uzasadnioną obawę co do zachowania bezpieczeństwa i poufności przetwarzanych danych, z drugiej jednak kuszą swoją bezpłatnością i uniwersalnym dostępem.


Także Microsoft zdaje się porzucić swoją niechęć do rozdawania swoich produktów za darmo i udostępnił internetową wersję swojego pakietu biurowego w Chmurze.


Aplikacja umożliwia skorzystanie z jednego z czterech programów pakietu MS Office (Word, Exel, Powerpoint i OneNote) nie są to jednak lustrzane odpowiedniki tego co możemy posiadać na swoich desktopach. Możemy raczej mówić o śmiałej konkurencji dla Google Docs z podobną funkcjonalnością i możliwością zapisania pliku do formatu zgodnego ze standardami formatów Microsoftu.

Całość opiera się o konto w serwisie Windows Live i skydrive.live.com . Do użytku dostajemy skrzynkę z 25 GB (więc całkiem sporo) na nasze dane. Niestety usługa obecnie dostępna jest tylko dla użytkowników z Wielkiej Brytanii (i podobno Indii), więc inne kraje będą musiały jeszcze na nią poczekać, jeśli w ogóle będzie dostępna w Polsce wnioskując po analogicznej usłudze Xbox Live. Możemy jednak przechowywać w niej nasze dokumenty zapisany na desktopie oraz utworzyć album z fotografiami.

Tym wpisem chciałbym rozpocząć serię artykułów o dostępnych usługach sieciowych w ramach Chmury. Mam nadzieję, że profil bloga nie ucierpi z tego powodu zważywszy na uniwersalność tematu.

Więcej informacji:

OMG!Ubuntu
Strona projektu

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo