sobota, 5 czerwca 2010

Mytribe - totalna porażka developerów

Onet.pl nie jest pozytywnie oceniany przez użytkowników Linuksa. Portal zasłynął całkowitym ignorowaniem użytkowników tego systemu poprzez narzucenie swoim stronom standardów i zabezpieczeń, które nie pozwalają na swobodne odczytywanie treści przez systemy z rodziny Linuksa. Czarę goryczy przelały też artykuły na tym portalu subiektywnie traktujące teksty o Linuksie. Zaskoczyła mnie więc informacja o tym, że Onet.pl przy pomocy firmy ADEO przygotował wersję beta swojego komunikatora społecznościowego Mytribe.Mytribe zapowiadany był jako największy konkurent Gadu Gadu. I chyba słusznie. Zalety Mytribe stawiały ten program o klasę wyżej od konkurenta. Podstawową zaletą było korzystanie z wielu protokołów komunikacyjnych min. GG, Jabber, AIM, Tlen i inne. Oprócz tego mieliśmy otrzymać możliwość śledzenia zdarzeń na popularnych serwisach społecznościowych Facebook, Myspace i popularnych w Polsce Naszej Klasy, Fotki, Grona i wielu innych. Dodatkowo przegląd poczty, RSS i zdarzeń na blogach. Wszystko w jednym opakowaniu. Krótko mówiąc: Sensacja na miarę światową. Ale czy wszystko jest tak piękne jak w założeniach?

Mytribe ukazał się niedawno w stabilnej wersji na Windowsa i niestety nie wykazywał się stabilnością. Użytkownicy narzekali na problemy z połączeniami. Dodatkowo opinię programu psuło jego ogromne zapotrzebowanie na pamięć operacyjną. Krótko po tym ukazała się wersja Beta na Linuksa i Maca. I tu nastąpiła totalna porażka.


Nie spotkałem w internecie żadnej obiektywnej recenzji tego programu w wersji na Linuksa. Powodem tego jest to, że wersja ta jest totalnie nie używalna. Program oparty jest o biblioteki Qt co mnie wielce cieszy, bo nie muszę doinstalowywać w systemie dodatkowych pakietów GTK, zresztą użytkownicy GNOME też nie muszą się wiele martwić bo ta znikoma ilość bibliotek Qt nie sprawi dociągnięcia połowy KDE SC do systemu. Problemem jest jednak to, że zależne biblioteki Qt w programie są totalnie przestarzałe i były już takie w momencie premiery. Krótko mówiąc programu nie da się zainstalować na żadnym Ubuntu od 9.04 w górę (na wcześniejszych nie mogłem przetestować).

A jak się sprawa ma z innymi Linuksami - jeszcze gorzej. Developerzy postanowili dostarczyć program spaczkowany tylko do formatu DEB kompletnie pomijając inne dystrybucje. Ktoś kto decyduje się na wydanie programu na Linuksa zazwyczaj jeśli nawet wybiera jakąś konkretną dystrybucję jako przewodnią, udostępnia także tarball programu. Oczywiście nie znalazłem żadnych informacji na temat licencji programu, ale wnioskuję, że udostępnienie formatu DEB programu to żadne zabezpieczenie źródeł programu. Program z zamkniętym kodem udostępniany jest zazwyczaj jako .run i w takim wypadku nie byłoby przynajmniej żadnych problemów z instalacją i zależnościami. Autorzy wydają się także głusi na odezwy użytkowników systemów z pakietami RPM, który jest uznawany na standard w środowisku linuksowym.


Podsumowując Mytribe jest, ale nie działa. Developerzy udzielili skąpych informacji, że prace nad dostosowaniem wersji Linuksowej do obecnego stanu bibliotek trwają, chociaż wydaje się raczej, że w tej chwili pierwszeństwo ma wersja na Windowsa, nad którą prace nie pozwalają się skupić autorom nad odpowiadaniem użytkownikom na ich oficjalnym forum, więc wersji na Linuksa (albo raczej Ubuntu) nie ma co się spodziewać w najbliższym czasie. A szkoda! Mam nadzieję, że nawet pobieżna lektura opisu programu, tudzież filmy poglądowe i informacje na stronie głównej programu przekonają niektórych o jego innowacyjności.

Chciałbym też prosić o mały apel. Osoby, które program zainteresuje bardzo proszę o zarejestrowanie się na oficjalnym forum programu i pomęczenie trochę developerów o przyspieszenie wydania nowej wersji dla Linuksa. Może taka akcja skazana jest na porażkę (developerzy podobno rzadko tam zaglądają) ale ja myślę, że pokazanie im, istnienia zapotrzebowanie na ten program w naszej społeczności przyspieszy realizację ich planów. Inaczej program zakończy swój żywot jak większość projektów Onetu - na dobrych chęciach.

Więcej informacji:

http://www.mytribe.com/pl
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mytribe

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo