poniedziałek, 14 czerwca 2010

Nowości w KDE SC 4.5 cz10 - Przeciąganie okien

Opisywana tu nowa funkcja jest kolejną zmianą w nowej wersji środowiska KDE SC 4.5, która zapewne zostałaby przemilczana i przysłonięta przez pokazy wodotrysków podczas premiery. Jednak czasem właśnie takie drobne rzeczy świadczą o wysokiej funkcjonalności środowiska i jego łatwości obsługi.
Chodzi o przypisanie bezpośrednio do lewego klawisza myszy funkcji przenoszenia okna, która do tej pory była możliwa tylko przy pomocy klawisza Alt. Znacznik myszy wykorzystuje w tym celu puste fragmenty okna nie posiadające żadnych elementów funkcyjnych np. przycisków. Warto nadmienić, że ta funkcja, którą obecnie będzie posiadał styl Oxygen wcześniej już posiadał Bespin.

Autorzy podkreślają bardzo wysoką użyteczność tej funkcji zwłaszcza w ekranach dotykowych urządzeń mobilnych, w których małe ekrany skutecznie utrudniały tę operację przy wykorzystaniu do tego celu dekoracji okna.

Funkcja ta posiada jeszcze wiele błędów, które będą systematycznie łatane podczas beta testów środowiska i pełną funkcjonalność uzyska dopiero w momencie oficjalnej premiery KDE SC 4.5.

Więcej informacji:
http://hugo-kde.blogspot.com/2010/06/moving-windows-around.html