sobota, 19 czerwca 2010

Nowości w KDE SC 4.5 cz11 - oxygen-settings

Oxygen jest chyba najpopularniejszym stylem używanym przez fanów KDE. Często podstawowe ustawienia są wystarczające dla większości użytkowników, jednak z drugiej strony dobiegają głosy, w większości wielbicieli GTK+, którzy narzekają na małą możliwość konfiguracji stylu i jego domyślny "cukierkowy" wygląd.Wiele ustawień modyfikujących działanie Oxygena, zarówno stylu jak i dekoracji okien, można znaleźć w Ustawieniach systemowych w dziale Wygląd. W nowej wersji KDE SC dodatkowo obie sekcje (styl i dekoracja) zostały rozbite na różne sekcje, co częściowo utrudnia konfigurację. Mało jednak osób wie, że Ustawienia systemowe nie prezentują wszystkich opcji dzięki którym możemy lepiej skonfigurować nasz styl. Część z tych opcji jest ukryta w pliku $HOME/.kde/share/config/oxygenrc. Jednak nie każdy czuje się na siłach aby edytować plik tekstowy.


W KDE SC 4.5 sytuacja nie uległa zmianie. Konfiguracja Oxygena w Ustawieniach systemowych nadal okrojona jest o kilka opcji, między innymi o Przeciąganie okien, które opisałem kilka postów wstecz. Jednak tu twórcy Oxygena poszli na rękę początkującym użytkownikom udostępniając dodatkowe narzędzie konfiguracyjne, które ułatwi nam ten proces.

Domyślnie w KDE SC 4.5 konfigurator jest ukryty, aby go wywołać należy wpisać w Konsoli lub w KRunnerze (Alt+F2) polecenie:

oxygen-settings

Okno jakie nam się pokaże jest podobne do tego w Ustawieniach systemowych, ale łączy ze sobą ustawienia dla okien i dekoracji, więc nie jesteśmy zmuszani do przełączania pomiędzy oknami ustawień. Ilość nowych opcji też nie jest za dużo. Ale mamy tu możliwość ustawienia przenoszenia okna za pomocą lewego klawisza myszy (także klikając na pasek menu i narzędzi) oraz dodatkowe ustawienia dla animacji. Autor projektu, Hugo Pereira, jednak zapowiada dołączenie nowych opcji w miarę rozwoju nowej wersji Oxygena, zapowiedzianego przez Nuno Pinheiro na spotkaniu Oxygen3. Polecam też lekturę bloga Hugo każdemu kto jest zainteresowany tym tematem ponieważ systematycznie ukazują się tam nowe informacje na temat rozwoju prac. Autor oczekuje też opinii od użytkowników na temat zmian np. ostatnio rozwinęła się dyskusja na temat zmiany kształtu przycisków sterujących zachowaniem okna.

Więcej informacji:
http://hugo-kde.blogspot.com/