piątek, 25 czerwca 2010

Nowości w KDE SC 4.5 cz12 - KPatience

Wielu użytkowników Linuksa niestety pomija gry typu casual games twierdząc, że w porównaniu z różnymi FPS-ami, RTS-ami i Ścigałkami nie można im nadać miana prawdziwej komputerowej rozrywki. Prawda jest niestety zgoła inna, w gry tego typu gra obecnie więcej osób niż w World of Warcraft. Główny target tych gier stanowią pracownicy biurowi (zwłaszcza płci pięknej), którzy w przerwie w pracy chcą uruchomić na komputerze coś prostego nie wymagającego angażowania zbyt dużej ilości pracy.
Obecnie prawie każdy system operacyjny posiada w zestawie zestaw gier tego typu. Oczywiście na całym świecie króluje zestaw Solitaire pochodzący z Windows ale KDE też może pochwalić się swoim zestawem w postaci pakietu kdegames. Jedną z pozycji w tym pakiecie jest właśnie zestaw pasjansów KPatience (kpat), który zawiera min. takie pozycje jak Spider, Klondike, FreeCell i wiele innych. I także ten zestaw otrzyma kilka nowych rzeczy, wraz z nadchodzącym wydaniem KDE SC 4.5.


Zmiany nadchodzące w KPatience są czysto kosmetyczne i dotyczą konfiguracji zestawu. Do tej pory jedyną zmianą jaką mogliśmy dokonać była zmiana zestawu talii kart i ich koszulek. Teraz będziemy mieli możliwość także zmianę tła, na którym rozłożymy nasz zestaw. Jest to bardzo dobra zmiana, ponieważ do tej pory mieliśmy tylko możliwość grania na stole z motywem starożytnego Egiptu, który nijak nie pasował do niektórych zestawów. Teraz, jak widać na załączonych ilustracjach zestawy nabrały ciekawego charakteru.

Zmiana wystroju tła pociągnęła też za sobą możliwość ściągania tematów dla tła poprzez system GHNS2 z serwisów open-desktop.org i co za tym idzie także możliwość tworzenia i dzielenia się własnymi projektami przez społeczność linuksową. Z serwisu będziemy mogli pobrać zarówno zestawy z nowymi tłami jak również zestawy talii kart przygotowanych przez innych użytkowników.

Osoby które jeszcze nie miały kontaktu z zestawem kdegames polecam instalację tego pakietu, której można dokonać poleceniem:

sudo apt-get install kdegames

Poszczególne gry z zestawu można instalować także oddzielnie. Ich listę i opisy znajdziecie na stronie:
http://www.kde.org/applications/games/

Więcej o nowym KPatience na stronie:
http://my.opera.com/it-s/blog/2010/06/24/yet-another-patience-refresh