środa, 9 czerwca 2010

Nowości w KDE SC 4.5 cz8 - Ustawienia systemowe

Ustawienia systemowe w KDE SC 4.5 to element, który przeszedł w tym wydaniu jedną z największych reform. Początkowo bardzo ciężko połapać się we wprowadzonych zmianach ale na dłuższą metę wiele zmian doprowadziło do znacznej poprawy usług i uporządkowania w nich poszczególnych pozycji. Wiele elementów uzyskało też nowe właściwości, które mam nadzieję przybliżę.

Najważniejszą zmianą jest zlikwidowanie podziału na ustawienia Ogólne i Zaawansowane. Z tego powodu wiele pozycji zostało ze sobą połączone i utworzono dla nich nowe kategorie. Dla zachowania porządku lepiej będzie opisywać poszczególne pozycje właśnie tym kluczem.

Application Appearance and Behavior ( Wygląd i Zachowanie Aplikacji)

Mamy tutaj dział, w którym dokonamy własnych ustawień w kwestii wyglądu i działania aplikacji do własnych potrzeb. Account Details łączy w sobie porozrzucane poprzednio informacje dotyczące ustawień naszego konta w systemie. Dodano tu także ustawienie ścieżki dla naszych domyślnych katalogów, obsługę Portfela KDE i przeniesiono dane o naszym koncie Social Desktop. Następny dział Application Appearance (Wygląd) został pozbawiony ustawień dla Stylu dekoracji okien i Ekranu powitalnego. Praktycznie bez zmian pozostał dział dotyczący Powiadomień (Application and System Notification). Następne działy przeniesione do tej kategorii to Personal Information (Zasoby KDE) i Locale (Kraj/region i Język). Tu znalazło się też miejsce na Skróty klawiszowe (Shortcuts and Gestures) i Skojarzenia plików, które także zależą od własnych preferencji.


Workspace Appearance and Behavior (Wygląd i Zachowanie Przestrzeni Roboczej)

Nowy sektor gdzie znalazły się wszystkie elementy dotyczące ustawień Plasmy i Przestrzeni roboczej. Tu wylądowały Efekty pulpitu (dawny Pulpit), które zyskały też kilka nowych efektów. Oprócz szeroko znanego blura, otrzymamy też nowy efekt zanikania okien - Glide oraz ustawienia dla przeźroczystości okien. Workspace Appearance (Wygląd Przestrzeni roboczej) to tutaj przywędrowały zaginione ustawienia dla Ekranu powitalnego i Window Decoration (Dekoracja okien). Widoczny na ilustracji nowy wygląd Menedżera dekoracji charakteryzuje się widokiem wszystkich motywów w jednym miejscu niezależnie od stylu jakiego używamy. Swoje miejsce znalazły tu też ustawienia dla Tematu Plasmy (Desktop Theme) i opcje dla Przestrzeni roboczej. Następne działy przeniesione w to miejsce to Domyślne programy, Wyszukiwanie na pulpicie (import z działu Zaawansowane) i Okna, które zostały uzupełnione o Rogi ekranu i Virtual Desktop znajdujące się wcześniej w ustawieniach ekranu.

Network and Connectivity (Sieć i połączenia)

Tu na razie obeszło się bez większych zmian.

Sprzęt

Znalazły się tu działy z zakładki Zaawansowane - Zaawansowane ustawienia użytkownika dotyczące podłączonych urządzeń min. Akcje urządzenia, Aparat cyfrowy, Zarządzanie energią, Urządzenia wymienne, oraz Input Devices (Klawiatura i mysz), Display and Monitor (Ekran) i Information Sources (Sprzęt) przeniesione z działu Administracja systemu. Powstał też nowy dział Audio and Video, w skład którego weszły Phonon (Multimedia) i Przeglądarka audio CD.


System Administration (Administracja Systemu)

Jak zapewne wywnioskowaliście z poprzednich zmian dział ten został dość wyczyszczony z nietematycznych elementów. Pozostały Konfiguracja drukarki, Instalator czcionek i Data i czas. Dodano także Permission (Dostęp), gdzie znalazł się K3bSetup, Security - konfiguracja Menedżera logowania oraz Startup and Shutdown łączący w jednym miejscu Automatyczne uruchamianie, Menedżer usług i Session Managment (Menedżer sesji).

Lost and Found (Zgubione i znalezione)

Sektor, gdzie znalazły swoje miejsce działy, które nie pasowały tematycznie do żadnego z powyższych. Zarządzanie oprogramowaniem, Aktualizacja oprogramowania i Ustawienia, czyli dawne Dodawaj i usuwaj oprogramowanie(jak widać dział został rozbity). Other Notification (dawniej element działu powiadomienia), Zarządzanie użytkownikami (dawniej sektor System) i Wygląd GTK+ (wcześniej w Wygląd). Sektor ten wydaje się na tymczasowy i świadczy o tym, że całe Ustawienia systemowe będą jeszcze podlegać zmianom do ostatecznego wydania KDE SC 4.5. Proszę też nie sugerować się angielskimi nazwami i moim tłumaczeniem, opartym głównie na poprzedniej wersji, w finalnym wydaniu prawdopodobnie wiele z nich ulegnie zmianie.

Podsumowując: zmiany raczej dobrze zrobiły nowym Ustawieniom systemowym. Oczywiście zmuszają do zmiany przyzwyczajeń ale są na tyle intuicyjne, że nikt nie będzie miał z tym problemu.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo