sobota, 12 czerwca 2010

Nowości w KDE SC 4.5 cz9 - Kalendarz

Czasami nawet małe zmiany w stosunku do poprzedniej wersji mogą bardzo ucieszyć tym bardziej, że często towarzyszy im niebywała użyteczność. Tak jest także tym razem. Osoby, które systematycznie czytają moje wpisy z serii Nowości w KDE SC... zapewne już dawno zauważyły, że większość zmian wprowadzonych w nowej wersji tego środowiska ma głównie na celu poprawę jego funkcjonalności, a nie tak jakby się wydawało to jego zagorzałym przeciwnikom - dodawanie coraz to nowszych efektów wizualnych. Tym bardziej pewnie zaskoczeniem będzie dla nich nowa funkcja jaką otrzymał kalendarz KDE.Kilka dni temu, w niekończącej się batalii przeciwników i zwolenników obu środowisk graficznych, w komentarzach do jednego z wpisów na Ubucentrum.net, jeden z użytkowników GNOME właśnie ten element środowiska podał jako przykład beznadziejnego wyglądu elementów Plasmy. Prawdę mówiąc do tej pory nie mogę dojść co jest nie tak z plasmowym kalendarzem, no ale o gustach się nie dyskutuje, dlatego postanowiłem nie zabierać w temacie głosu. Dziś jest okazja, żeby do tego wrócić i mam nadzieję wykazać, że nie tylko wygląd ma znaczenie.

Za całość jest odpowiedzialna biblioteka utworzona dla programów z kategorii PIM, której celem jest zaznaczenie przy poszczególnych datach najważniejszych świąt państwowych i religijnych. Wbrew pozorom sprawa nie jest taka prosta jakby się to mogło mogło wydawać. Należy brać pod uwagę, że wiele świąt posiada ruchome datowanie uzależnione np. od fazy księżyca, więc zwykłe oznaczenie poszczególnych dat niewiele by tu dało. Drugim dość poważnym problemem są święta regionalne, oraz innych wyznań. Dość często zdarza się, że dany kraj zamieszkują różne grupy wyznaniowe lub narodowościowe, które posiadają swoje specyficzne dla grupy święta i głównie dla nich powstał cały ten system. Ma on być definiowany przez użytkownika na podstawie języka, regionu i strefy czasowej, którą określił w swoich preferencjach systemu. Dzięki czemu np. Palestyńczyk będzie mógł mieć na komputerze święta muzułmańskie, a nie żydowskie jak jego bliski sąsiad (to taki dość naciągany mój przykład ale dobrze oddaje charakter tego systemu).


Nie bez znaczenia dla tych zmian ma być także poprawa niektórych elementów konfiguracji ustawień kalendarza w Ustawieniach systemowych dostępnych obecnie w dziale Kraj/region i język. W nowym wydaniu KDE SC dojdzie nowa funkcja pozwalająca na określenie ery dla danego kalendarza pozwalająca na jeszcze większą regionalizację tego elementu.

W praktyce wyświetlanie świąt w kalendarzu Plasmy będzie polegało na zakreśleniu dat kolorową ramką i wyświetlenie wyskakującego okienka z informacją o święcie po najechaniu kursorem na datę. Podobnemu systemowi będą podlegać także zdarzenia, które zapisaliśmy np. w KOrganizerze. Kolorystyka markowania dat przedstawia się następująco:
  • czarny - aktualny dzień
  • niebieski - wybrany przez nas dzień
  • czerwony - święta, które są jednocześnie dniami wolnymi
  • zielony - święta nie będące dniami wolnymi od pracy
  • pogrubiony tekst - zdarzenia i zadania do zrobienia
Sami autorzy przyznają, że czeka ich jeszcze sporo pracy i to co zostało zapoczątkowane dla KDE SC 4.5 ujrzy światło dzienne dopiero w wydaniu 4.6 jako kompletny i poprawiony system. Dotyczy to głównie świąt regionalnych, specyficznych często dla małych grup społecznych. Ze swojej strony muszę przyznać, że polskie święta są bardzo kompletne i kalendarz w KDE SC 4.5 zawiera ich pełną oficjalną listę.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo