poniedziałek, 21 czerwca 2010

Ustawienia systemowe - Dźwięki systemowe

Kiedyś jeden z użytkowników GNOME wytknął, w którymś z komentarzy dotyczącym środowiska KDE SC jego nazbyt rozbudowany system dźwięków, które mają być ponoć denerwujące ferując przy byle okazji koncert na Pulpicie na mirę symfonii nr 9. Szczerze mówiąc trochę zdziwił mnie ten komentarz, ponieważ jedyne co na co dzień słychać w KDE SC 4.x to dźwięk logowania i zamykania systemu. Okazało się, że wspomniany komentator zasugerował się środowiskiem KDE 3, w którym dźwięki wydobywały się przy byle okazji i na tej podstawie wysnuł wniosek, że analogicznie pewnie jest w serii czwartej tego środowiska.Co by nie mówić o dźwiękach systemowych w KDE, te w KDE 3 były naprawdę przyjemne i czasami chciałbym także w KDE SC 4 ozdobić niektóre wiadomości sygnałem dźwiękowym. Może nie tak jak w Windows, gdzie nawet kliknięcie myszką miało dźwiękowy odpowiednik ale zawsze to wnosi trochę życia w martwą ciszę Pulpitu.

W KDE SC konfiguracji systemu dźwiękowego dokonujemy w Ustawieniach systemowych w dziale Powiadomienia - Powiadomienia systemowe. W linii Źródło zdarzenia możemy rozwinąć listę aplikacji i usług, które mogą być przyozdobione sygnałem dźwiękowym. Liczba dostępnych opcji jest dość spora i można tu znaleźć wiele pozycji, którym naprawdę przydałby się jakiś dźwiękowy komunikat, a nie zostało to uwzględnione w standardowych ustawieniach. Można tu także zmienić dźwięk logowania się do środowiska (Powiadomienia systemowe KDE) jeśli dotychczasowy już się nam znudził lub chcemy stworzyć sobie własny remix z niestandardowymi ustawieniami.

Dlaczego opisuję tę opcję? Powodem jest to, że wielu początkujących użytkowników nie ma pojęcia o istnieniu tej opcji, a jak już wspomniałem świadczy ona o wysokiej konfigurowalności tego środowiska graficznego. Ciekawe zestawy dźwięku znaleźć można też na kde-look.org, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć własny zestaw i podzielić się nim z innymi użytkownikami. Wszystkie standardowe dźwięki używane przez KDE można znaleźć w katalogu /usr/share/sounds ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić własne dźwięki w innym katalogu i wskazać ustawieniom ścieżkę do nich.Myślę, że ta wzmianka zachęci was do własnej modyfikacji i jeszcze lepszego dopasowania systemu do własnych potrzeb.

Potrzeba edytowania własnych dźwięków powiadomień wynika chyba z analogicznej funkcji w telefonach komórkowych. Dziś już naprawdę ciężko znaleźć sprzęt, który by tego nie potrafił, a jak wiemy technologia mobilna często wyznacza nowe kierunki w dziedzinie komputerów osobistych. Dziś wiele systemów opartych na KDE SC ma ustawione własne kompozycje dla dźwięku logowania, nad taką zmianą zastanawia się także zespół Kubuntu.