środa, 23 czerwca 2010

VLC media player 1.1.0 -wydany

Odtwarzacz VLC Player to jedna z najlepszych tego typu aplikacji dostępnych pod Linuksem. Do jego niezaprzeczalnych zalet jest korzystanie z wbudowanych kodeków multimedialnych, dzięki czemu do odtwarzania nie potrzeba instalować zamkniętych formatów. Odtwarzacz potrafi rozpoznać filmy w formatach MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, DVD, VCD, SVCD, H264 oraz RMVB. Zwłaszcza odtwarzanie filmów DVD na tym playerze to prawdziwa przyjemność. Teraz autorzy VLC udostępnili jego najnowszą wersję wraz z licznymi poprawkami.Jedną z najważniejszych nowości w odtwarzacza jest możliwość wykorzystanie przez program procesora karty graficznej do udziału w procesie odtwarzania filmu tzw. DSP. W Linuksie do tego celu używana jest technologia VAAPI (Video Acceleration API), za pomocą której program dekoduje skompresowane video H.264, VC-1/WMV i MPEG-2. W tej chwili system działa w miarę dobrze jedynie na sterownikach NVIDII. Dodano także wsparcie dla kodeka VP8 odtwarzającego filmy HTML5 z kontenerem WebM.


W tym wydaniu odtwarzacz pożegnał się niestety z obsługą radia internetowego Shoutcast ze względu na restrykcyjne wymagania licencji firmy AOL odpowiadającej za projekt Shoutcast. Akceptacja tych wymagań przez twórców VLC zmusiłaby ich do zamknięcia kodu odtwarzacza i rezygnację z licencji GPL. Shoutcast w niedalekiej przyszłości ma zostać zastąpiony otwarto-źródłowym Icecastem.

Na uwagę zasługuje także rozpoczęty wraz z nowym odtwarzaczem projekt phonon-backend mający poprawić jakość dźwięku w aplikacjach korzystających z Qt, który wkrótce prawdopodobnie zawita także do nowego wydania Kubuntu.

Aby zainstalować najnowszą wersję VLC media player 1.1.0 można skorzystać z repozytorium:
sudo add-apt-repository ppa:darcio53/darcio
Odtwarzacz po zainstalowaniu źle wyświetla polskie znaki w plikach z napisami formatu TXT. Aby to poprawić należy w Preferencjach programu ustawić: Napisy i OSD - Domyślne kodowanie ustawić na: Eastern European (Windows-1250).

Więcej informacji:

http://www.videolan.org/
http://www.heise-online.pl/