sobota, 19 czerwca 2010

Zostań udziałowcem KDE, dzięki Join The Game

Póki co KDE i Linux pozostają bezpłatne. Jednak dość często słychać głosy, że tylko płatność oprogramowania zapewnia jego skuteczny rozwój. Teoria ta jest według mnie dość mocno naciągana, ponieważ wielu deweloperów open source pokazało, że można zrobić bardzo dobry program korzystając tylko z datków fundacji i dobrowolnych wpłat użytkowników, a kilka programów, które zapewniły status monopolisty takim firmom jak Adobe, wcale nie jest tu regułą.Organizacje i deweloperzy open source jednak muszą się liczyć z kosztami i tu liczą na dobrowolne wpłaty lub inne źródła dochodu. Nawet Canonical dysponując dość dużym budżetem stwierdził w końcu, że czas dofinansować projekt Ubuntu i uruchomił kilka płatnych usług w ramach Ubuntuone. Także KDE stwierdziło, że czas zmotywować darczyńców i na ostatniej konferencji Linux Tag w Berlinie powstał projekt Join The Game.

Sceptyków od razu ostrzegam: KDE nie będzie płatne, chodzi raczej o wspomnianą wcześniej motywację od darczyńców, która i tak jest całkiem spora. Jednak aby się rozwijać trzeba powiększyć swoje zasoby budżetowe. Join The Game to jednak nie tylko prośba o wsparcie, autorzy projektu wyszli z założenia, że ktoś kto wnosi jakiś udział do rozwoju KDE powinien mieć także jakiś udział w jego kształtowaniu. Wpłacając więc sumę 100 euro na poczet KDE dostajemy w zamian możliwość uczestnictwa w walnym zgromadzeniu członków na KDE Akademy (niestety bez prawa głosu) i otrzymywać kwartalne sprawozdanie o działalności stowarzyszenia.

Projekt wzbudził dość pochlebne opinie od użytkowników, dyskusyjna była tylko dość wysoka stawka 100 euro. W Polsce aby włączyć się do gry, musimy zarejestrować się na stronie i dokonać płatności w systemie PayPal, które mają być przeznaczone na rozwój infrastruktury technicznej (nowe serwery), oraz spotkania i konferencje, na których zresztą powstaje wiele nowych projektów.