niedziela, 18 lipca 2010

Ciekawe strony - OMG!SUSE!

Każdy kto interesuje się nowościami w swojej ulubionej dystrybucji, wie jak wielką rolę w przepływie informacji pełnią różne serwisy i blogi nie związane ze stroną główną dystrybucji. Często takie serwisy prezentują nam informacje o wydaniach testowych programów i nowościach nadchodzących w przyszłych wydaniach dystrybucji (często jeszcze w fazie mockupów), których nie znajdziemy w oficjalnych serwisach, które z założenia prezentują wydania oficjalne i stabilne.Drugim powodem, dla którego warto zaglądać do serwisów nieoficjalnych jest obiektywizm tekstów tam prezentowanych, który ze względów promocyjnych nie ma racji bytu na oficjalnych stronach, które raczej nie będą publikować negatywnych tekstów na temat własnych produkcji. Dotyczy to zwłaszcza ocen i testów, w których specjalizują się nieoficjalne witryny.

Wielu użytkowników Ubuntu zna już anglojęzyczny serwis OMG!Ubuntu!, który dostarcza wielu ciekawych informacji na temat programów linuksowych i samego Ubuntu. Niestety serwis raczej skierowany jest do GNOMolubnej wersji dystrybucji Canonical ale dzięki temu użytkownicy mogą uzyskać wiele informacji na temat samego środowiska GNOME, które mogą zainteresować także osoby używające innej dystrybucji z tym środowiskiem. Jednak od kilku dni mamy okazję dowiedzieć się także wiele rzeczy o dystrybucji openSUSE, a to za sprawą bliźniaczego serwisu, który przyjął nazwę OMG!SUSE!

W tej chwili, ze względu na krótki okres istnienia tego serwisu nie zawiera jeszcze wielu informacji, a te które są dotyczą głównie ostatniego wydania tego systemu. Jednak znając konsekwencję w publikowaniu nowych tekstów przez OMG! wkrótce zapewne doczekamy się wielu ciekawych publikacji na temat programów, testów i nowości. Widzę tu też szansę dla KDE SC, które do tej pory było przez OMG! systematycznie pomijane, ale teraz mając na uwadze wielkie przywiązanie openSUSE do tego środowiska jest ku temu okazja.

Myślę, że osoby chłonne wiedzy o Linuksie i jego dystrybucjach nie pominą lektury także tego serwisu. Jest to też duża szansa na promocję openSUSE wśród niezdecydowanych jeszcze użytkowników.

Wymienione w artykule strony znajdziemy po adresami:

http://omgsuse.com/

http://www.omgubuntu.co.uk/