niedziela, 4 lipca 2010

Jak sprawdzić MD5SUM ściągniętych obrazów ISO

Użytkownicy Linuksa są na tyle uprzywilejowani, że mogą swoją ulubioną dystrybucję pobrać bezpośrednio ze strony producenta bez potrzeby kupowania jej wersji na nośnikach optycznych. Jednak pobieranie przez internet wiąże się często z niebezpieczeństwem uszkodzenia pliku .iso podczas transferu. Aby sprawdzić jeszcze przed wypaleniem pliku na CD, czy jego obraz jest tym właściwym należy sprawdzić czy posiada on taką samą wartość MD5SUM jaką podał producent.

MD5 jest 128 bitowym skrótem pliku w postaci 32-znakowej liczby w systemie szesnastkowym. Używa się go do sprawdzania autentyczności kopi pliku z oryginałem. Każda zmiana w kodzie pliku wygeneruje jego odmienny skrót. Publikowanie więc sum przez autorów danych plików może nas też upewnić w przekonaniu, że pliki z obrazami płyt, umieszczone na różnych serwerach, nie zostały przez nikogo podmienione.

W Linuksie wiele programów do nagrywania potrafi wyświetlić nam sumę MD5 po wskazaniu pliku .iso do nagrywania, dzięki czemu możemy ją porównać do tej podanej przez developera. Czynność ta jednak do przyjemnych jednak nie należy, gdyż musimy porównać dwie 32-znakowe sumy. Na szczęście można tego w łatwy sposób dokonać w Konsoli i to hurtowo.


Lista plików z obrazami płyt i torrentów, którą zamieszczają developerzy danej dystrybucji na swoich stronach (np. na tej), uzupełniona jest także o kilka innych plików. Wśród nich znajduje się także plik MD5SUMS, który należy pobrać do katalogu, gdzie ściągnęliśmy obrazy płyt. Teraz otwieramy Konsolę w miejscu, gdzie znajdują się wszystkie ściągnięte pliki (u mnie katalog Pobrane):
cd Pobrane
I w tym miejscu wydajemy polecenie:
md5sum -c MD5SUMS
Uwaga! Ściągając przez Firefoksa należy sprawdzić, czy w oknie dialogowym pobierania plików nie mamy zaznaczonego nadawania takim plikom rozszerzenia .asc, gdyż w takim wypadku należy je dopisać do pliku, polecenie będzie miało wtedy taką postać:
md5sum -c MD5SUMS.asc
U mnie w wyniku tego polecenia otrzymałem taką zwrotną odpowiedź:
md5sum: maverick-alternate-amd64.iso: No such file or directory
maverick-alternate-amd64.iso: NIEPOWODZENIE otwarcia lub odczytu
md5sum: maverick-alternate-i386.iso: No such file or directory
maverick-alternate-i386.iso: NIEPOWODZENIE otwarcia lub odczytu
md5sum: maverick-desktop-amd64.iso: No such file or directory
maverick-desktop-amd64.iso: NIEPOWODZENIE otwarcia lub odczytu
maverick-desktop-i386.iso: DOBRZE
maverick-netbook-i386.iso: DOBRZE
Co odpowiada poprawnemu rozpoznaniu dwóch obrazów płyt, które miałem na dysku (Desktop-i386 i Netbook-i386), więc wszystko się ściągnęło poprawnie.

Więcej informacji:
https://help.ubuntu.com/community/HowToMD5SUM

Tipsy
  • Ostatnio dość często mówi się o słabej jakości szyfrowania plików za pomocą MD5, jednak aby dokonać operacji podrobienia certyfikatu SSL wykorzystując lukę MD5 nadal potrzeba dość mocnego sprzętu. Specjaliści od kryptografii dokonali tego za pomocą 200 połączonych konsol Playstation3. MD5 mają zastąpić wkrótce algorytmów z rodziny  SHA-2. Ich sumy są także stosowane już w dystrybucjach np. Ubuntu/Kubuntu. (żródło:Wikipedia)