niedziela, 11 lipca 2010

KDE SC 4.5 RC2 już do pobrania

Z kronikarskiego obowiązku chciałbym poinformować o wydaniu najnowszej kompilacji środowiska graficznego KDE SC 4.5 w wersji RC2 (4.4.92) o kryptonimie "COSS". Jest to ostatnie wydanie testowe przed planowaną na 4 sierpnia tego roku wersją finalną.Na tym etapie środowisko jest już praktycznie kompletne jeśli chodzi o dodawane oprogramowanie, łatane są tylko niepoprawione do tej pory błędy, które mogą wpłynąć na stabilność wydania finalnego. W każdym razie osoby chcące przetestować co wniesie do rozwoju środowiska nowe wydanie.

Użytkowników chcących testować te wydanie muszę jednak ostrzec, że na tym etapie mogą jeszcze występować błędy skutecznie utrudniające użytkowanie systemu. U mnie pojawił się dziwny artefakt na pulpicie, którego nie potrafię zlikwidować (testowane na VirtualBoksie).Ponadto, ze względu na aktualizację nowej wersji KDM zalecam aktualizację z poziomu konsoli z wyłączonym Menedżerem logowania, lub łatwiej korzystając z recovery mode w GRUBie (patrz: Kiedy przywita nas czarny ekran). Aktualizacja w trybie graficznym może spowodować problem z ponownym logowaniem się do systemu.

Tym razem paczkowanie środowiska przez zespół Kubuntu zajęło trochę czasu ( stąd opóźnienie tego artykułu). Paczki z nowym środowiskiem w tym czasie znalazły się w repozytorium Unstable (KDE Trunk) openSUSE 11.3. Obecnie KDE SC 4.5 RC2 dostępne jest także dla Kubuntu 10.10 Alfa2. Aby zainstalować tę wersję środowiska w Kubuntu 10.04 LTS należy dodać repozytorium:
sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/beta
i zaktualizować system.