środa, 7 lipca 2010

KDE Se7en Patcher

Wraz z pojawieniem się na rynku systemów operacyjnych Visty, wśród użytkowników Windowsa dało się wyczuć wielki zachwyt nad wyglądem Aero, który zmotywował wielu użytkowników do przejścia na ten system, pomimo coraz częściej zgłaszanych błędów tego systemu. Zachwyt nad Aero udzielił się także użytkownikom Linuksa, którzy próbowali przekształcić prosty, żeby nie powiedzieć archaiczny, wygląd GNOME za pomocą motywów Vista-like. Nieco łatwiejsze okazało się to ze środowiskiem KDE SC 4, które było pod tym względem bardziej responsywne. Użytkownicy Linuksa mieli łatwiejsze zadanie biorąc pod uwagę wysoką modyfikowalność elementów środowiska, ale dlaczego nie spróbować odwrotnie.Co by nie mówić o środowisku KDE SC z serii 4, wygląda ono ładnie nawet ze standardowymi ustawieniami. Duże znaczenie ma tu zastosowany motyw Oxygen, który jest jednym z najlepiej dopracowanych w środowiskach Linuksowych. Wielu użytkowników KDE pozostawia go nawet na stałe, nie zmieniając żadnych jego ustawień na inne, których zresztą w KDE jest całkiem sporo. Wielu użytkowników korzysta także jeszcze z Windowsa jako drugiego systemu obok Linuksa, więc czasem chciałoby się powiązać oba systemy przynajmniej pod względem wyglądu.


Pomocną tu może być opcja instalacji samego środowiska KDE SC w Windowsie, ale pomimo wzmożonej pracy nad tą wersją developerom nie udało się jeszcze dostatecznie dostosować stabilności KDE for Windows, aby można było z niego korzystać bez problemu. Poza tym środowisko głęboko ingeruje także w zainstalowane oprogramowanie, a takiego mariażu wielu chce uniknąć pozostawiając w Windowsie co Windowsowe :)

Jest jednak możliwość zmiany samego wyglądu na ten KDE-lubny za pomocą moda KDE Se7en Patcher. Zmiana możliwości zmiany motywu Windowsa istnieje już od czasu wersji XP. Wspomniany mod powstał zresztą jako rozwinięcie analogicznego rozwiązania KDE Vista Patcher, a ten swoje pochodzenie zawdzięcza Tango Patcherowi, który powstał także dla Windows XP. Windows jednak nie pozwala na zbyt głęboką ingerencję w wygląd bez wpływu na działanie systemu, więc zmianom uległo tylko kilka jego elementów.

KDE Se7en Patcher dostarcza ok 390 nowych ikon podmieniających te używane w systemie na zestaw Oxygena. Dostępne jest też 190 oficjalnych tapet dostarczanych razem ze środowiskiem KDE. Częściowo zmianie też uległ wygląd okien ale tu niestety nie udało się dokonać pełnej modyfikacji. Natomiast dodatek zmienia także wygląd ekranu i dźwięk logowania. Jak widać modyfikacje te nie są zbyt ekstremalne i na pewno nie zadowoliłyby przeciętnego fana modyfikacji Linuksa, jednak ktoś kto chciałby upodobnić Siódemkę do dystrybucji spod szyldu KDE SC powinien być częściowo zadowolony.

Muszę jednak ostrzec, że wspomnianego dodatku nie testowałem, bo Windows w żadnej postaci obecnie nie gości na moim dysku, więc nie mogę wyrazić obiektywnej opinii o jego działaniu i możliwych błędach. Artykuł ten ze swojej strony traktuję tylko jako ciekawostkę. Mod można pobrać ze strony:

http://www.deviantart.com/download/133023942/KDE_se7en_Patcher_1_08_43_Full_by_doomangelgr.7z

Więcej informacji:
Strona autora: http://doomangel.wordpress.com/kde-se7en-patcher/
Deviantart: http://doomangelgr.deviantart.com/

Przy okazji chciałbym także przeprowadzić pomiędzy wami nową sondę o temacie: Czy ktoś z was używa jeszcze Windowsa?